Nzwani 21. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Geológovia z kolumbijskej univerzity v USA objavili na ostrove Nzwani v Indickom oceáne záhadné horniny, ktoré obsahujú kvarcit. Napísal o tom portál Science Alert

Ilustračné foto

Uvádza sa, že ostrov je vulkanického pôvodu a mal by byť zložený celkovo s bazaltu. Vedci urobili v roku 2018 expedíciu na ostrov Nzwani, ktorý je súčasťou archipelagu Komorských ostrovov. Potvrdili existenciu fragmentov kvarcitu (je to metamorfická hornina, ktorá nemôže vzniknúť na vulkanických ostrovoch), a okrem toho objavili materskú horninu, obsahujúcu veľké množstvo kvarcitu. Podľa vedcov tento nález protirečí predstavám o tektonike dosiek.
Podľa mienky výskumníkov, existencia nemožného kvarcitu sa vysvetliť tým, že sa pred niekoľkými miliónmi rokmi do ostrova dostal kúsok Gondwany, ktorá sa rozpadla pred 150 miliónmi rokmi, keď vznikli Madagaskar a Hindustan. Kúsok kontinentálnej horniny sa mohol oddeliť od Afriky alebo Madagaskaru a zostať v oceáne medzi nimi. Asi pred štyrmi miliónmi rokmi, keď erupcia sopky spôsobila vznik ostrova, sa kvarcit ocitol v priečinku bazaltových hornín.
 
Príspevok Na záhadnom ostrove našli kúsok strateného kontinentu zobrazený najskôr Hlavné správy.