Nitra 20. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Celkovo 605 vystavovateľov z 12 krajín sa predstavilo na 44. ročníku medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex, ktorá sa dnes skončila na Národnom výstavisku v Nitre. Súčasťou štvordňovej výstavy bol 12. ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat
Ilustračné foto

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík zhodnotil počas výstavy tohtoročnú žatvu, ktorá sa pomaly končí. Pozberaných je 90 % plôch hustosiatych obilnín a 96 % repky. „Žatva sa začala s dvojtýždňovým predstihom a mala svoje špecifiká. Tie súviseli s jarnými mrazmi a pokračovali dlhodobým suchom, takže výsledky na seba nenechali dlho čakať. Obilie vykáže produkciu na úrovni 2,5 milióna ton, naša potreba je 1,5 milióna ton, čiže prekrývame našu potrebu tak na potravinárske, ako aj kŕmne účely. Realizačné ceny medziročne výrazne nevzrástli, takže k spokojnosti máme ďaleko,“ povedal Semančík. Odhady úrod jesenných plodín, ako sú kukurica, cukrová repa, zemiaky a slnečnica, vykazujú nižšiu produkciu od 20 do 30 %.
Tohtoročný Agrokomplex sa podľa organizátorov odlišoval od predchádzajúcich ročníkov nebývalým počtom odborných diskusných stolov, aj programom pre celé rodiny. Interaktívny pavilón F bol venovaný expozícii slovenského vidieka v minulosti a dnes. Cieľom bolo spoznávanie Slovenska zaujímavou hravou formou pre deti. Národná výstava hospodárskych zvierat predstavila chov zvierat na Slovensku, novinkou bola prezentácia nového plemena slovenská dojná ovca.
Voľná plocha bola už tradične zameraná na poľnohospodársku techniku, ktorú dopĺňala expozícia orientovaná na spoznávanie práce na poli, chov zvierat a výslednú potravinu na pulte v obchode. Rastlinná výroba bola prezentovaná na výstavných políčkach výstavami Dni poľa a Zelenina, ovocie roka. Najlepšie slovenské potraviny ocenené Značkou kvality mohli návštevníci ochutnať v pavilóne M1, kde sa konali aj Farmárske trhy.
Cukrárom sa podarilo vytvoriť slovenský rekord vo výrobe cupcakov, keď za dve hodiny a 11 minút vyrobili celkovo 2017 týchto minitortičiek a v priebehu jednej hodiny bolo vyzdobených 896 cupcakov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.