Na vysoký krvný tlak sa lieči len malá časť pacientov, upozorňuje odborník

Bratislava 17. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)
 
Artériová hypertenzia je najvýznamnejší rizikový faktor predčasnej úmrtnosti a invalidity. “Vieme ho však ovplyvniť prevenciou a liečbou,” pripomína profesor Robert Hatala, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre kardiológiu. Upozorňuje pritom, že viacerí Slováci o svojej diagnóze nevedia.

Ilustračné foto

V krajinách strednej Európy trpí vysokým krvným tlakom podľa jeho slov takmer 50 percent dospelej populácie. “Na Slovensku máme teda okolo dva milióny osôb s hypertenziou. Ako vyplýva z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), systematicky liečených je len malá časť pacientov,” povedal Hatala. Sledovaných je približne 200.000 ľudí.
“To je alarmujúce zistenie a tu treba hľadať hlavnú príčinu veľmi nepriaznivého postavenia Slovenska v množstve odvrátiteľných úmrtí, ktorým vie súčasná medicína predchádzať. Ročne u nás predčasne zomiera takmer 5000 osôb pre ochorenia srdca a ciev, vrátane mozgových príhod. Neliečený vysoký krvný tlak – aj bez dramatických príhod – postupne a v tichosti ničí najmä srdce, obličky a mozog,” uviedol Hatala.
Tieto zistenia sú podľa jeho slov o to smutnejšie, že hypertenziu možno kvalitne liečiť a na Slovensku je široko dostupné celé spektrum potrebných liekov. Hlavné problémy manažmentu hypertenzie na Slovensku vidí najmä v epidémii obezity a nedostatku fyzickej aktivity ako významných ovplyvniteľných faktorov vzniku ochorenia, nedostatočnom povedomí laickej verejnosti o závažnosti vysokého krvného tlaku, ako aj v nedostatočnej liečebnej disciplíne pacientov.
 
Príspevok Na vysoký krvný tlak sa lieči len malá časť pacientov, upozorňuje odborník zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)