Paríž 10. februára 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Thibault Camus)
 
Francúzska polícia pátra po osobe, ktorá na výklad reštaurácie s bagelmi na ostrove Île Saint-Louis v IV. parížskom obvode nasprejovala antisemitský nápis

Ilustračné foto

Nasprejované slovo “JUDEN” sa na výklade objavilo v sobotu – v deň, keď sa v Paríži konal ďalší z protivládnych protestoch organizovaných hnutím tzv. žltých viest, uviedla spravodajská televízia BFM.
Rada francúzskych židovských inštitúcií (CRIF) v reakcii na to vydala vyhlásenie, v ktorom tlmočila “svoje pobúrenie a hnev”. ďalší antisemitský útok odsúdila aj francúzska vláda.
Medzinárodná liga proti rasizmu a antisemitizmu (LICRA) na svojom webe pre porovnanie zverejnila aktuálnu fotografiu postihnutého parížskeho obchodu siete Bagelstein so snímkou z roku 1938 z Nemecka, na ktorej je rovnakým spôsobom popísaný výklad obchodu v Berlíne.
Gilles Abecassis, zakladateľ siete franšízových reštaurácií s obloženými bagelmi (kysnutým pečivom v tvare prstenca a typickým pre židovskú komunitu), podľa televízie BFM informoval, že majitelia prevádzky podali na polícii trestné oznámenie.
Abecassis uviedol, že on osobne si nemyslí, že by nápis bol dielom aktivistov hnutia žltých viest. Dodal, že podobné nápisy sa na obchodoch v okolí objavili už aj v minulosti.
“Je to síce (nastriekané) žltou farbou, ale aj Dávidova hviezda, ktorú nacistické Nemecko nanútilo Židom, aby ju nosili, bola žltá,” vysvetlil Abecassis.
Prípadom sa zaoberá francúzska prokuratúra, ktorá ho vyšetruje pre podozrenie z vyvolávania rasovej nenávisti. Ide o prečin, ktorý sa vo Francúzsku trestá rokom väzenia a 45.000 eurami pokuty.
 
 
Príspevok Na výklade reštaurácie s bagelmi v Paríži sa objavil antisemitský nápis zobrazený najskôr Hlavné správy.