Christchurch 24. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Mark Baker)
 
V novozélandskom meste Christchurch sa v nedeľu zhromaždili tisícky ľudí, aby si vypočuli modlitby, piesne a príhovory na vigílii na pamiatku 50 obetí teroristického útoku vo dvoch mešitách

Na snímke účastníci vigílie za obete v novozélandskom meste Christchurch

Podľa oficiálnych odhadov sa na podujatí v Hagley Parku, kde prečítali mená všetkých zavraždených, zúčastnilo asi 40-tisíc ľudí. Pódium bolo pôvodne pripravené na koncert kanadského speváka Bryana Adamsa, ktorý po útokoch zrušili.
Z invalidného vozíka spomienku sledoval aj 21-ročný Mustafa Boztas, ktorého útočník 15. marca v mešite Al-Noor postrelil do nohy a prestrelil mu pečeň. “Je krásne vidieť, čo dala dokopy tunajšia komunita, aby nám ukázali, že im na nás záleží,” povedal a dodal, že sa zotavuje a dúfa, že bude môcť už čoskoro normálne chodiť.
Na Novom Zélande sa konali rôzne podujatia venované obetiam počas celého týždňa a na piatok je naplánovaná celonárodná spomienka.
Pri minulotýždňovom útoku 28-ročného austrálskeho extrémistu Brentona Tarranta vo dvoch mešitách v meste Christchurch zomrelo 50 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Strelec časť útoku vysielal naživo prostredníctvom sociálnej siete a svoje motivácie prezentoval v 74-stranovom manifeste.
 
Príspevok Na vigíliu za obete extrémistu prišli tisícky ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.