Bratislava 16. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR- Jakub Kotian)

Odborné znalosti, zadržané mobilné telefóny sudcov či osobné priority v prípade úspešného zvolenia. To boli všetko témy, ktoré dominovali dopoludňajšiemu vypočúvaniu kandidátov na post ústavných sudcov

Na snímke zľava člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Tibor Bernaťák (SNS), predseda Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD) a podpredseda Ústavnoprávneho výboru Jozef Ježík (Smer-SD) počas vypočutia kandidátov na ústavných sudcov 16. septembra 2019

Poslanci ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR vypočuli šesť uchádzačov, medzi nimi aj dvoch nováčikov, Ladislava Juszkóa a Petra Kohúta. Kandidáti, ktorí splnia všetky zákonom stanovené podmienky, sa budú uchádzať o hlasy poslancov v pléne Národnej rady SR (NR SR). Zákonodarcovia majú za úlohu zvoliť ešte štyroch zo 16 prihlásených do piatej voľby ústavných sudcov.

Ladislav Duditš, Anton Dulak, Boris Gerbery a Štefan Kseňák už pred výborom svoje názory prezentovali v predošlých voľbách. Aj napriek tomu poslancov zaujímal najmä ich pohľad na zadržané mobilné telefóny sudcom. Väčšinou odpovedali, že nepoznajú dostatok faktov a prípad treba ponechať v rukách polície. Uchádzači odpovedali aj na to, ako by si predstavovali svoje pôsobenie na Ústavnom súde SR v prípade ich zvolenia. Kandidáti opakovali, že pre košickú inštitúciu môžu byť prínosom, najmä pre ich odborné skúsenosti.

Nováčik na verejnom vypočutí, exekútor Peter Kohút vo svojej prezentácii uviedol, že súdnictvo potrebuje podľa neho výraznejšiu reformu. Sám si predstavuje vyššiu špecializáciu súdov či posudzovanie sudcov podľa odborných aj morálnych kvalít. Druhý nováčik Juszkó prezentoval svoj názor na tému adopcie detí osobami rovnakého pohlavia. Podľa jeho slov je zdržanlivý pri novinkách a zmenách, pri tejto problematike by teda ponechal súčasný stav.

Po obedňajšej prestávke sa bude ako prvý prezentovať Michal Matulník.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj