New York 28. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP Photo-Tomas Turek, Screenshot video iDnes.cz)
 
Na Kolumbijskej univerzite v New Yorku pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa odhalili bustu Václava Havla. Informuje portál iDnes.cz.

Na snímke z roku 1997 americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová a český prezident Václav Havel

 
Ceremoniálu sa zúčastnila aj bývalá kontroverzná ministerka zahraničných vecí Spojených štátov Madeleine Albrightová, ktorá ma korene v Českej republike.
Václava Havla v New Yorku predstavili ako výborného vodcu, dramatika a spisovateľa. Jeho bustu odhalili pred príhovorom Albrightovej. Slávnostného aktu sa zúčastnili aj prezident Kolumbijskej univerzity Lee Bollinger a ekonóm Jan Švejnar, ktorý na tejto univerzite pôsobí a bol Havlovým ekonomickým poradcom.
Bollinger hovoril o Havlovej návšteve Kolumbijskej univerzity v roku 2006, na ktorej ho sprevádzala aj jeho žena Dagmar. “Zúčastnil sa mnohých prednášok pre študentov i rozhovorov, ktoré boli zamerané na jeho život a revolučné myšlienky,” uviedol.
Albrightová vo svojom prejave hovorila o Havlovom odkaze. “Pomohol zmeniť svet, bol to revolučný vodca. Bol to poklad, som na neho veľmi pyšná,” uviedla. Exministerka pripomenula aj významné “osmičky” československej histórie a niekoľko svojich spomienok na stretnutia s Havlom. Podľa nej by bol Havel nadšený poctou, ktorej sa mu vo štvrtok na Kolumbijskej univerzite dostalo. Svoj prejav zakončila českým heslom “Pravda víťazí” zo štandardy českého prezidenta.

Odhalenie busty Václava Havla

Odhalenie busty jedného z hlavných iniciátorov nežnej revolúcie bolo súčasťou každoročného sympózia World Leaders Forum, na ktoré Kolumbijská univerzita pozýva štátnikov, intelektuálov a ďalšie vplyvné osobnosti z celého sveta, aby pohovorili o globálnych výzvach a perspektívach.
 
 
Príspevok Na univerzite v New Yorku odhalili Havlovu bustu aj za potlesku Albrightovej: “Bol to revolučný vodca” zobrazený najskôr Hlavné správy.