Kyjev 14. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 

Exarchovia Konštantinopolského patriarchátu už pricestovali na Ukrajinu a zahájili svoju prácu, oznámil patriarcha Moskovský a celej Rusi Kirill na zahájení mimoriadneho zasadania svätej synody.

Na snímke patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill

„Naša Synoda už uskutočnila vyhlásenie… v súvislosti s rozhodnutím Konštantinopolskej synody o vyslaní svojich zástupcov. A teraz máme hodnoverné informácie o tom, že títo zástupcovia už pricestovali na Ukrajinu a zahájili svoju prácu,” uviedol patriarcha.
Tento krok Konštantinopolu ostro odsúdil metropolita Kyjevský a celej Ukrajiny Onufrij.
„To je antikanonický, nekanonický čin Konštantinopolskej cirkvi. Nemá právo posielať do našej nezávislej cirkvi svojich legátov… Nemá ani morálne, ani kanonické právo zasahovať do záležitostí Ukrajiny,” vyhlásil Onufrij.
Podľa jeho slov vydanie tomosu (výnosu) o autokefalite obmedzuje slobodu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.
Konštantinopolský patriarchát minulý piatok informoval, že v rámci príprav na poskytnutie autokefality (samostatnosti) Pravoslávnej cirkvi na Ukrajine menoval svojich zástupcov v Kyjeve. Toto rozhodnutie bolo ostro odsúdené Moskovským patriarchátom, ktorý ho označil za vpád do kanonického územia inej cirkvi. Predseda oddelenia Moskovského patriarchátu pre styky so zahraničím, metropolita Illarion, vyhlásil, že Moskovský patriarchát zruší eucharistické styky s Konštantinopolským patriarchátom, ak poskytne Ukrajinskej cirkvi autokefalitu.
 

Príspevok Na Ukrajinu pricestovali konštantinopolskí exarchovia zobrazený najskôr Hlavné správy.