Kyjev 24. marca 2019 (HSP/Foto:Screenshot MPVVU)
 
Tesne pred voľbami na Ukrajine dochádza k viacerým zaujímavým novinkám a to nielen vo volebných štáboch prezidentských kandidátov. Pochopiteľne, mnohé záležitosti sú spojené s predvolebnou kampaňou. Nasledovná novinka pochádza z dielne Ministerstva pre veci veteránov Ukrajiny, ktoré priamo riadi a koordinuje vláda a ktoré nedávno informovalo, že vyhlási Deň pamäti „obrancov – účastníkov rusko-ukrajinskej vojny“


V správe, zverejnenej na portáli ministerstva pre veci veteránov Ukrajiny, sa uvádza, že konkrétny dátum určia po konzultácii s rodinami vojakov, ktorí zahynuli „na východnom fronte“. Za týmto účelom pre nich pripravili špeciálne ankety. „Práve ich návrh odovzdáme na prerokovanie a schvaľovanie vyšším štátnym orgánom,“ povedala zástupkyňa šéfa ministerstva pre veci veteránov Ukrajiny Oksana Gavriľuková.
„Členovia iniciatívnej skupiny majú rozposlať vzorky ankiet vo všetkých oblastiach,“ dodal člen Rady veteránov Černigovskej oblasti Andrij Trebuch. Ukrajinské média na túto iniciatívu reagovali dosť zdržanlivo, niektorí analytici a novinári uviedli, že Ukrajina má v súčasnosti veľa iných problémov a naliehavých otázok, ktoré treba vyriešiť.
Mimochodom, Ministerstvo pre veci veteránov Ukrajiny sa ani náhodou nezaoberá všetkými ukrajinskými veteránmi v širokom zmysle slova. Toto ministerstvo sa zaoberá iba bývalými vojakmi, ktorí v ostatných rokoch bojovali na Donbase. Viacerí novinári a odborníci žiadali, aby v názve ministerstva bolo priamo uvedené, čím sa presne zaoberá – malo by to byť ministerstvo pre veci veteránov vojny Ukrajiny, ale to slovo „vojna“ z názvu ministerstva akosi vypadlo: vládni činitelia ho tam asi „zo skromnosti“ nedali…
Orientáciu ministerstva výlučne na „veteránov“ vojny na Donbase potvrdzuje aj fakt, že v tej istej budove, na Múzejnej ulici, 12 v Kyjeve sídli aj „príbuzná“ organizácia – Štátna služba veteránov vojny a účastníkov protiteroristických operácií.
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Na Ukrajine vyhlásia Deň pamäti “obrancov – účastníkov rusko-ukrajinskej vojny” zobrazený najskôr Hlavné správy.