Kyjev 31. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergey Kozlov)
 
S posledným dňom roka 2018 sa na Ukrajine oficiálne začína kampaň pred voľbami nového prezidenta, ktoré sú naplánované na 31. marca 2019. Uchádzači o funkciu hlavy štátu majú možnosť ohlásiť svoju kandidatúru do 3. februára, uviedla v pondelok tlačová agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na oznámenie ústrednej volebnej komisie v Kyjeve, citované agentúrou Interfax

Ilustračné foto

Prípravy na voľby môžu pokračovať po tom, ako 26. decembra vypršala platnosť stanného práva, vyhláseného v niektorých častiach Ukrajiny súčasným prezidentom Petrom Porošenkom na 30 dní v súvislosti so zrážkou ukrajinských a ruských námorných zložiek v Kerčskom prielive.
O priazeň voličov sa chce uchádzať i samotný Porošenko (53), v prieskumoch preferencií však vedie jeho protikandidátka, expremiérka Julija Tymošenková (58). Tá prednedávnom vyhlásila, že v prípade svojho víťazstva vo voľbách je pripravená rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o vyriešení situácie v Donbase, kde od roku 2014 pretrváva konflikt medzi ukrajinskými silami a proruskými separatistami.
Pokračujúca vojna znamená, že Ukrajinci budú voliť “vo veľmi ťažkej situácii”, konštatovala DPA. Ojedinelé prestrelky na východoukrajinskom fronte boli zaznamenané aj v pondelok, hoci má od minulej soboty platiť nové, časovo neobmedzené prímerie, dohodnuté pri príležitosti osláv príchodu nového roka.
 
Príspevok Na Ukrajine sa začala kampaň pred marcovými prezidentskými voľbami. Tymošenková vedie pred Porošenkom, v prípade výhry chce rokovať s Putinom zobrazený najskôr Hlavné správy.