Kyjev 27. februára 2019 (HSP/novorosinform.org/Foto: Screenshot YouTube)
 
Na nariadenie Pečerského okresného súdu mesta Kyjev v noci v metropole Ukrajiny  zatkli bývalého náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny generálplukovníka Vladimíra Zamanu a obvinili ho z vlastizrady. Podľa prvých informácií ukrajinských médií saVladimír Zamana bude nachádzať v zariadení predbežného zadržania v Kyjeve minimálne mesiac – do 27. marca

Na snímke Vladimir Zeman

Tlačová služba Pečerského okresného súdu mesta Kyjev uviedla, že celý text obvinenia obžaloba zverejní 1. marca. Zatiaľ hlavný vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios pre médiá uviedol, že Vladimír Zamana je obvinený z toho, že ešte v roku 2013 zapríčinil to, že vtedy z radov Ozbrojených síl Ukrajiny bolo prepustených takmer 17 tisíc zamestnancov, vrátane 14 tisíc vojakov, a bolo zrušených vyše 70 vojenských jednotiek, cvičných stredísk a teritoriálnych centier.
Generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko dokonca obvinil bývalého náčelníka Generálneho štábu z toho, že práve Vladimír Zamana najviac napomohol tomu, že Ukrajina stratila Krym. Generálna prokuratúra Ukrajiny ho obvinila ešte aj z toho, že zničil systém protivzdušnej obrany Ukrajiny.
V tejto súvislosti ukrajinské médiá pripomenuli, že tesne pred prezidentskými voľbami sa akoby vrece roztrhlo s „odhalením vlastizradcov“.  Tá istá Generálna prokuratúra Ukrajiny obvinila predsedu politickej rady strany „Opozičná platforma – Za život“ Viktora Medvedčuka tiež z vlastizrady, pretože vyhlásil, že konflikt na Donbase treba vyriešiť mierovou cestou a za týmto účelom by bolo vhodné vytvoriť autonómny región Donbas.
Niekoľko dní predtým Generálna prokuratúra Ukrajiny z vlastizrady obvinila aj exministra obrany Ukrajiny Dmitrija Salamatina a podozrieva ho z protiukrajinskej činnosti v prospech Ruska.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Na Ukrajine sa rozbehol „hon na vlastizradcov“: Zatkli bývalého náčelníka Generálneho štábu a obvinili ho z vlastizrady zobrazený najskôr Hlavné správy.