Kyjev 31. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-2340 GMT Tuesday)

Veliteľ prokyjevského práporu Džochara Dudajeva, Čečenec Adam Osmajev, ktorý bol podozrivý z prípravy atentátu na ruského prezidenta Vladimira Putina, utrpel v pondelok zranenia pri útoku na svoje auto v ukrajinskej Kyjevskej oblasti. Streľbu na vozidlo, ku ktorej došlo na železničnom priecestí pri obci Hlevacha, neprežila jeho manželka Amina Okujevová, informovala v pondelok večer agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na ukrajinského ministra vnútra Antona Heraščenka.

Ilustračné foto

“Adam Osmajev bol zranený, ale prežije to. Práve som s ním telefonicky hovoril,” napísal Heraščenko na Facebooku.

Hovorca ministerstva vnútra Jaroslav Trakalo agentúre Interfax-Ukrajina potvrdil úmrtie Okujevovej, ktorá sa ako dobrovoľníčka tiež zúčastňovala na tzv. protiteroristickej operácii (ATO) proti proruským separatistom na východe Ukrajiny. Dodal, že prípad sa bude zrejme vyšetrovať ako úkladná vražda, nie ako teroristický čin.

Osmajeva zadržali 4. februára 2012 v ukrajinskom meste Odesa. Podľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) pripravoval atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina. V novembri 2014 však súd nariadil jeho prepustenie z väzby, ale nikdy nebol vydaný do Ruska.

Druhý podozrivý v tomto prípade bol v roku 2013 odsúdený na desať rokov väzenia po tom, ako bol odovzdaný ruským orgánom.

Osmajev už 1. júna prežil jeden pokus o atentát v Kyjeve. Útočníka vtedy zastrelila jeho manželka. Tento pokus o atentát zorganizoval muž, ktorý sa pôvodne predstavil ako francúzsky novinár. Ukrajinské ministerstvo vnútra neskôr oznámilo, že útočník bol ruský občan.

Pondelňajší atentát sa stal necelý týždeň po tom, čo bol v Kyjeve spáchaný bombový útok na nacionalistického ukrajinského poslanca Ihora Mosijčuka, pri ktorom zomrel jeho ochrankár a náhodný okoloidúci.

V júli 2016 prišiel v Kyjeve pri bombovom útoku o život známy ruský novinár Pavel Šeremet. V marci tohto roka zastrelili v ukrajinskej metropole bývalého poslanca ruskej Štátnej dumy Denisa Voronenkova a v apríli 2015 proruského ukrajinského novinára Olesa Buzinu.
Ukrajinské oficiálne miesta pripisujú tieto útoky ruským tajným službám, Moskva to však opakovanie poprela.