Čerkasy, Kyjev 25. mája 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Dnešné ukrajinské médiá vybuchli veľkými pochmúrnymi titulkami: začala sa predvolebná kampaň a hneď v jej úvode došlo k vražde jedného z lídrov strany Júlie Timošenkovej Baťkivščina. Analytici a novinári danú situáciu momentálne komentovali tým najpochmúrnejším spôsobom: začala sa „predvolebná poľovačka”

Na snímke Sergej Guru

Viacerí ukrajinskí politológovia a novinári tvrdia, že charakteristickou vlastnosťou terajšej predvolebnej kampane budú práve vraždy konkurentov. Niektoré médiá poukázali na to, že ukrajinskí poslanci nebudú zomierať na Donbase a juhovýchode, ale v Kyjeve a centrálnych a západných regiónoch Ukrajiny. Vysvetľujú to tým, že konkurenčné skupiny „robia zúčtovania“ a s „materiálom“ problémy nebudú: zbraní na Ukrajine je viac ako dosť…
„Politickí oponenti sa nemusia zúčastňovať na politických debatách, likvidujú jeden druhého za pomoci streleckých zbraní a granátov: vďaka „protiteroristickej operácii“ podobného „vercajchu“ je u nás nadbytok – prakticky v každom byte. Teraz nik nepotrebuje vyťahovať na konkurenta kompromitujúce informácie, ako to bolo pred Majdanom: konkurentov budú strieľať na mieste,“ uviedla vo svojom komentári novinárka Svetlana Manekinová.
„Predvolebnú poľovačku“, ako danú situáciu okomentovali ukrajinskí novinári, otvorili včera: v oblastnom hlavnom meste Čerkasy zastrelili poslanca strany Júlie Timošenkovej Baťkivščina Sergeja Guru. Ako uvádzajú policajné zdroje, neznámy muž prišiel do oblastného štábu Baťkivščiny v Čerkasoch, vyhrážal sa granátmi, ktoré mal v rukách a prebojoval sa do kancelárie poslanca Sergeja Guru, kde sa spolu s nim zamkol.
O niekoľko sekúnd odznelo niekoľko výstrelov a neznámy muž vybehol z kancelárie. Strážnik sa pokúšal strieľať na útočníka z traumatickej pištole, ale ten zasa pohrozil granátmi a utiekol. V kancelárii našli zastreleného poslanca Sergeja Guru a navyše aj dva granáty RGD a F-1, ktoré ponechal útočník.
Novinári zistili, že útočník predtým pracoval v kancelárii poslanca Guru ako strážnik, preto niektorí komentátori túto vraždu označili za „pracovný zločin“ a nie za politickú vraždu. Ďalší novinári pripomenuli, že Gura bol šéfom jednej zo zločineckých skupín a mohla to byť nájomná vražda a pomsta „konkurentov“. Gura mal v zločineckých kruhoch prezývku Gurentij a ako aj mnohí zločinci sa po Majdane „dostal do politiky“. Novinári pripomenuli, že v Baťkivščine Júlie Timošenkovej nie je nedostatok bývalých zločincov a vodcov kriminálnych bánd.
Predstavitelia strany Baťkivščina požiadali o dôkladné a objektívne vyšetrenie vraždy ich poslanca. Mnohí analytici predpokladajú, že túto záležitosť pravdepodobne zmetú pod koberec: polícia nestíha objasňovať mnohopočetné ťažké zločiny v krajine a sotva sa bude namáhať, aby vyšetrila vraždu bývalého zločineckého vodcu.
Eugen Rusnák
Príspevok Na Ukrajine odštartovali „predvolebnú poľovačku“: V meste Čerkasy zastrelili poslanca strany Júlie Timošenkovej zobrazený najskôr Hlavné správy.