Kyjev 23. decembra 2018 (HSP/Foto:UAPRESS)
 
Na Ukrajine obnovia výrobu „Klinčekov“. Nejde však o potravinárske alebo gastronomické, ale o vojenské výrobky. „Gvozdiky“ /v preklade – „Klinčeky“/ sú to    samohybné delostrelecké vozidla. O obnovení ich výroby informovali ukrajinské médiá

Ilustračné foto

Pre portál Pressa Ukrajiny o tom porozprával ukrajinský expert pre tankovú techniku Alexander Kostur. Uviedol, že sa na Ukrajine do dlhšej pauze zasa začnú vyrábať 122-milimetrové samohybné delostrelecké vozidla 2S1 „Gvozdika“ /„Klinček“/. Pripomenul, že pred rozpadom Sovietskeho zväzu tieto bojové vozidla dlhšie obdobie vyrábali na Charkovskom traktorovom závode.
Vysvetlil, že 122-milimetrové samohybné delostrelecké vozidla 2S1 „Gvozdika“ /„Klinček“/ sú určené na likvidáciu vojsk a palebných prostriedkov nepriateľa. Okrem toho podobné stroje dokážu zlikvidovať poľné opevnenia nepriateľa, vytvoriť cesty na mínových poliach a zničiť oplotenia vytvorené z ostnatého drôtu.
„Ďalším cieľom týchto strojov je boj proti delostrelectvu, mínometom a obrnenej technike nepriateľa,“ podotkol Alexander Kostur.
Domáce médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že na Ukrajine prednedávnom prezentovali nový raketový komplex Grom-2 /Hrom-2/, ktorý podľa hodnotenia domácich expertov, má priaznivé ekologické ukazovatele.
Článok o obnovení výroby „Gvozdík“ si môžete prečítať TU.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Na Ukrajine obnovia výrobu „Klinčekov“ – samohybných delostreleckých vozidiel zobrazený najskôr Hlavné správy.