Kyjev 22. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

Včerajšie predčasné parlamentné voľby na Ukrajine nasvedčujú, že pravdepodobne bude v krajine vládnuť koalícia dvoch strán „skúsených a múdrych politikov“ – komika Volodymyra Zelenského a speváka Svjatoslava Vakarčuka. Centrálna volebná komisia prepočítala približne polovicu volebných lístkov a je jasné, že sa do parlamentu dostane päť strán. Koalícia strany komika a speváka bude mať pohodlnú väčšinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpravo a jeho manželka Olena hádžu volebné lístky do volebnej urny vo volebnej miestnosti v ukrajinskom Kyjeve

Do týchto chvíľ na Ukrajine prepočítali približne polovicu volebných lístkov a presvedčivo vedie očakávaný líder – strana Sluha ľudu prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorá zatiaľ má 42,43%.

Na druhom mieste je Opozičná platforma – Za život Viktora Medvedčuka a Jurija Bojka, ktorá zatiaľ získava 12,85%.

Na treťom a štvrtom mieste sa nachádzajú starí a už dávnejšie nezmieriteľní súperi – Európska solidarita Petra Porošenka /8,65%/ a Baťkivščina Júlie Timošenkovej /8,05%/. Do parlamentu sa dostane aj piata strana Hlas speváka Svjatoslava Vakarčuka, ktorá zatiaľ má 6,40%.

Ukrajinskí analytici a médiá začínajú komentovať výsledky volieb. Tie úplne presné výsledky – do stotín percenta budú známe večer, ale už aj predbežné výsledky jasne nasvedčujú, čo to všetko znamená pre Ukrajinu.

Už teraz je jasné, že strana Sluha ľudu bude mať nadpolovičnú väčšinu v 424-člennom parlamente. Čiže ľudia Zelenského môžu riadiť parlament a zostaviť vládu. Pravdepodobne, aby strana Sluha národa mohla pokojne vládnuť, pôjde do koalície s Hlasom Vakarčuka, pretože tieto dve strany majú na 100 percent rovnaký program, ciele a stratégie.

Niektorí ukrajinskí komentátori predovšetkým vyzdvihujú porážku „strany vojny“ – strany Európska solidarita Petra Porošenka. Podotýkajú, že čo sa týka svojej nacionalistickej a „vojnovej“ politiky by mohla vstúpiť do bloku s Hlasom Svjatoslava Vakarčuka, čo by bolo veľmi nebezpečné pre mier na Donbase.

Na druhej strane analytici poukazujú na to, že Hlas Svjatoslava Vakarčuka je čisto proamerická strana a keď vstúpi do koalície s prezidentovou stranou Sluha ľudu, ktorá vo svojej zahranično-politickej orientácii sa tiež pridržiava proamerického kurzu, je jasné, že mier na Donbase bude ešte dlho ohrozený.

Orientácia budúcich parlamentných strán je úplne jasná. Štyri strany sa vo vnútornej politike orientujú na nacionalistov /dve z nich aj na radikálov/, preferujú politiku tvrdej ruky, totálnu ukrajinizáciu a v zahraničnej politike ich „piliermi“ sú: Európska únia, USA, NATO.

Iba  Opozičná platforma – Za život chce obnoviť normálne vzťahy s Ruskom, robí konkrétne kroky, aby nastolila mier na Donbase, presadzuje rovnaké práva pre všetkých obyvateľov Ukrajiny, ale nie iba pre tých „vyvolených“.

Aj keď štyri strany majú vo mnohom podobné programy a ciele, vôbec to neznamená, že všetky alebo niektoré z nich vytvoria veľkú koalíciu: nedovolí im to mimoriadne veľká nepriazeň voči sebe v radoch lídrov týchto strán a viacerých vedúcich politikov. Zelenskyj nikdy nepôjde do koalície s Porošenkom. A asi by pečené kačice mali padať z oblohy, aby Tymošenková vstúpila do koalície s Porošenkom.

Najpravdepodobnejší scenár je ten, že strana komika vytvorí koalíciu so stranou speváka. V 424-člennom parlamente Sluha ľudu bude mať viac ako 212 poslancov, čiže tesnú nadpolovičnú väčšinu. „Poistkou“ vládnutia bude koalícia s Hlasom Vakarčuka, pretože dané dve strany sa svojím programom podobajú ako vajce vajcu, a je úplne logické, že vytvoria koalíciu, ktorá im umožní pohodlne vládnuť.

Ukrajinskí analytici a médiá prízvukujú, že práve koalíciu týchto dvoch strán aktívne lobovali európski a zaoceánski „partneri Ukrajiny“. Táto koalícia im umožni jednoducho kontrolovať situáciu na Ukrajine. V parlamente a vo vláde budú ľudia dvoch absolútne neskúsených politikov, ktorí sa modlia na troch bohov – EÚ, USA, NATO.

Takže európski a americkí „kurátori“ budú v pohode riadiť a dirigovať týchto politikov, koaličné strany a medzi riadkami čítame, že budú mať ako na špagáte aj ukrajinský parlament a vládu. Budú mať teda ešte lepšiu a perspektívnejšiu pozíciu, ako počas vládnutia Petra Porošenka. V Bruseli, Berlíne, Paríži, Londýne, Washingtone budú mať pohodlný „patronát“ nad Ukrajinou.

Sú určité politické sily, ktoré utrpeli krutú porážku. Neuspel Opozičný blok organizovaný a financovaný oligarchami Rinatom Achmetovom a Igorom Kolomojským.

Prehrala aj ďalšia strana, ktorú sponzoroval Achmetov –  Sila a česť. Padá do zabudnutia aj Radikálna strana Olega Ľaška, ako aj ďalšie nacionalistické neonacistické politické projekty, ako napríklad strana Sloboda a iné.

Väčšina ukrajinských analytikov a médií podotýka, že veľké zmeny nenastanú ani v domácej, ani v zahraničnej politike Ukrajiny. Navyše, do parlamentu a vlády sa dostane veľké množstvo mladších a v politike neskúsených ľudí, ktorými bude jednoduchšie manipulovať a riadiť ich, čo bezpochyby využijú európski a zaoceánski „kurátori“.

Takže, ak zasa nedôjde k predčasným voľbám, situácia na Ukrajine sa v priebehu nasledujúcich piatich rokov príliš nezmení.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj