Bratislava 18. februára 2020 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Michal Žák)

Na Popolcovú stredu večer 26. 2. 2020 o 19:00 po obradoch v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca v Bratislave – Trnávke bude uvedené pôstne plátno BYŤ BLÍZKO. Počas večera sa záujemcovia stretnú s autorkou Dorotou Sadovskou, kurátorom Michalom Žákom, direktorom saleziánskej komunity don Tiborom Reimerom SDB

Na Trnávke bude opäť po roku uvedené pôstne plátno

Tradícia pôstnych plátien siaha až do stredoveku, kde sa v kresťanských chrámoch počas pôstneho obdobia zahaľovala významná časť presbytéria či oltára. V súčasnosti zažívame hlavne v zahraničí renesanciu praxe akcentujúcej čiastočný pôst očí od pôvodnej výzdoby. Minulý rok 2019 v kostole na Trnávke bola po prvý krát naištalovaná dočasná intervencia Pôstneho plátna od mladej autorky Kláry Štefanovičovej.

Tohtoročná umelecká intervencia Doroty Sadovskej je silne participatívnym a komunitným dielom. Počas celého januára 2020 prinášali ľudia svoje použité oblečenie a textílie bielej farby. Sila komunity sa prejavila aj v dobrovoľníckej pomoci mnohých šikovných žien a mužov. Autorka s ich pomocou vytvorila z prinesených vecí celkom novú apsidu – nový priestor, v ktorom sa tieto rôznorodé veci od rozličných ľudí spájajú do celku. Každý jednotlivý predmet pripomína konkrétneho človeka, ktorému kedysi patril. Tak sa navzájom stretávajú svadobné šaty s teplákmi, sviatočnou košeľou, albou a detským tričkom, ponožkou alebo šiltovkou. Dočasná inštalácia BYŤ BLÍZKO je veľmi osobným až intímnym reliéfom. Obyčajné a ľudské je zástupnou formou symbolicky blízko toho najdôležitejšieho v chráme a zároveň aj blízko pri sebe. Pretože prepojením a záujmom jeden o druhého sa tvorí každé spoločenstvo.
Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj