Pchjongjang 10. septembra 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- David Guttenfelder, File)
 
Zahraniční pozorovatelia sú prekvapení, že severokórejský vodca Kim Čong-un sa rozhodol nepredstaviť medzikontinentálne balistické strely v grandióznom vojenskom sprievode, čo je v ostrom kontraste s tým, ako sa s nimi na podobných prehliadkach v minulosti chválil

Severokórejska raketa stredného doletu Musudan na minuločnej vojenskej prehliadke

V nedeľu počas osláv 70. výročia vzniku Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, ktoré vyšli presne na tento deň (9. septembra 1948), sa konala aj tradičná prehliadka armády a vojenskej techniky. Zahraničie upútala skutočnosť, že na námestí Kim Il-Sung sa neobjavili žiadne balistické rakety, ale prehliadka sa zamerala skôr na konvenčné zbrane, ako sú napríklad tanky a raketoplány. Niektoré mali dokonca aj typické antiamerické a antiimperialistické slogany.

Neprítomnosť balistických rakiet s dlhým doletom potvrdila skoršie správy, podľa ktorých Severná Kórea pripravovala relatívne nízkonákladovú prehliadku, čo bolo v ostrom kontraste s podobnými prehliadkami v apríli minulého roka alebo vo februári, keď sa severokórejská armáda preukázala s najnovšími balistickými raketami typu Hwasong-14 a Hwasong-15.

K davu zhromaždených občanov severokórejský vodca Kim Čong-un ani nepredniesol prejav, urobil to namiesto neho predseda národného parlamentu Kim Čong-nam. Ten sa zameral hlavne na hospodárstvo, ale okrem iného nezabudol podotknúť: “KĽDR sa vyvinula na silnú vojenskú silu založenú na úsilí našej strany zásadne zablokovať hrozby útoku a invázie vonkajšieho sveta proti našej krajine.”

Medzi hosťami severokórejských výročných osláv bol aj predseda čínskeho parlamentu Li Zhanshu a hovorkyňa Hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. Tá sa vyjadrila, že “si je istá, že pre Kim Čong-una nejde len o protokolové rozhovory, ale chce mier a robí všetko možné aj nemožné na dosiahnutie tohto cieľa”.
Matvijenková odovzdala aj list od ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý zablahoželal severokórejským občanom k sviatku a vyzdvihol “priateľské vzťahy” medzi Ruskom a KĽDR.
Blahoprajný list zaslal aj prezident USA Donald Trump, o čom informoval minister zahraničných vecí Mike Pompeo.
 
Príspevok Na tradičnej vojenskej prehliadke počas osláv výročia vzniku KĽDR neboli žiadne balistické rakety zobrazený najskôr Hlavné správy.