Košice 21. decembra 2018 (HSP/Foto:MČ Košice – Západ)
 
V závere roka, 30. decembra o 18.00 hod., si Košičania budú môcť vychutnať veľký vianočný benefičný koncert s takmer stovkou účinkujúcich

Plagát

Po vzore predchádzajúcich troch rokov, kedy najväčšia košická časť Západ spolu s partnermi usporiadala charitatívny novoročný koncert najprv v kostole sv. Gorazda na Terase a minulý rok v Spoločenskom pavilóne, sa aj tentokrát spoločne s Koinoniou Ján Krstiteľ a Úsmevom ako dar, rozhodli pre projekt hudobno-tanečno-speváckeho muzikálu vrátane veľkej zvukovo-svetelnej réžie. Práve z kapacitných dôvodov bude koncert znova v Spoločenskom pavilóne, kde je po minuloročnej rekordnej návšteve opäť ambícia naplniť tisíc miestnu sálu. Charitatívny rozmer bude mať predovšetkým dobrovoľné vstupné, ktorým Košičania prispejú na „strechu nad hlavou“ rodinám s deťmi, ktoré o domovy prišli počas vojnového konfliktu na Ukrajine.
V takmer dvojhodinovom muzikálovom programe inšpirovanom svetoznámym príbehom o Exupéryho Malom princovi, sa predstavia detskí i dospelí interpreti spevu, tanca či divadla, to všetko v doprovode kapely K:Music. Návštevníci si vychutnajú aj tradičné koledy v úplne inom hudobnom spracovaní, ako sú zvyknutí a medzi spevákmi sa predstavia aj viacerí hostia. Na koncerte by mali byť prítomné aj niektoré postihnuté ukrajinské rodiny a taktiež hlavná terénna koordinátorka projektu pomoci, sestra Marietta.
„Koncerty Terasy pre Ukrajinu mali doposiaľ značný úspech, o čom svedčí vyzbieraná suma. Za uplynulé výťažky sme dokázali celoročne prevádzkovať napríklad kuchyňu a práčovňu v ubytovni Zakarpatie, ktoré slúžili denne vyše 40 rodinám. Umožnili sme im tak variť, uskladňovať potraviny v chladničkách, prať v dvoch práčkach, ktoré pri tomto počte rodín bežali takmer nonstop. Posledný rok však bol náročný najmä na opätovnú integráciu týchto rodín do reálneho života hlavne z pohľadu zdravotnej starostlivosti, keďže na Ukrajine neexistuje systém verejného zdravotného poistenia a rodiny k nám často prichádzajú so značne podlomeným zdravím a vyčerpaním“ prezradil koordinátor projektu pomoci Ukrajine a manažér organizácie Úsmev ako dar, Radoslav Dráb. Ako dodal, veľmi sa teší na opätovnú pomoc Terasy a Koinonie pre takúto dobročinnú vec.
Ako doplnil Dominik Béreš z MČ Západ „za našu mestskú časť i za ostatných organizátorov si želáme, aby sme tento rok dosiahli rekordný výťažok čim sa Košičania postarajú o výrazné zmiernenie postihnutých ukrajinských rodín. MČ Košice–Západ chce takýmto podujatím zároveň predĺžiť atmosféru najkrajších sviatkov roka a potvrdiť ich charakter – byť na Vianoce štedrý a rozdávať pomoc a nádej slabším. Za uplynulé roky mal šľachetný príspevok Košičanov rastúcu tendenciu, až do minuloročnej krásnej sumy 3750€. Snáď sa tohto roku podarí dosiahnuť aj tá hranica 4 tisíc. Diváci sa skutočne majú načo tešiť. Po minuloročnom rozprávkovom príbehu „O dvanástich mesiačikoch“ bude aj tento rok príznačné putovanie za víťazstvom, pravdou a láskou. Aj Malý princ vo svojej podstate putuje za poznaním skutočných hodnôt, o čom je aj samotné posolstvo Vianoc a narodený malý Ježiško. Práve táto paralela umožnila tvorcom koncertu spojiť dej rozprávky s koledami a vianočnými motívmi. Hádam aj takouto pozvánkou sa nám podarí navnadiť všetkých ľudí dobrej vôle na Vianočný benefičný koncert Terasa pre Ukrajinu, v nedeľu 30. decembra o 18.00 hod. do Spoločenského pavilónu na košickej Terase“.
Redakciu informoval Dominik Béreš, vedúci odd. kultúry MČ Košice – Západ.
 
Príspevok Na Terase sa bude opäť pomáhať vojnou postihnutej Ukrajine – hudbou, spevom i tancom zobrazený najskôr Hlavné správy.