Bratislava 25. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Vo štvrtok (26.4.) sa v Košiciach uskutoční pracovné stretnutie štátnych inštitúcií s poľnohospodármi. Hlavnou témou budú pozemkové a užívateľské vzťahy v poľnohospodárstve a poskytovanie podpôr. Cieľom stretnutia je hľadanie riešení medializovaných problémov na úrovni odbornej diskusie so zástupcami celej poľnohospodárskej obce Slovenska.

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja Gabriela Matečná

Účasť potvrdili predstavitelia desiatok združení. Informoval o tom Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
“Naším cieľom je diskutovať s farmármi o riešeniach týkajúcich sa najmä nájmu a obhospodarovania poľnohospodárskej pôdy,” uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). Na stretnutie sú pozvané združenia zastupujúce poľnohospodárov naprieč celým sektorom vrátane poškodených farmárov na východnom Slovensku.
“Vyšli sme v ústrety množstvu požiadaviek malých, stredných i veľkých farmárov z celého Slovenska a účasť na stretnutí potvrdili desiatky združení, ktoré zastupujú tisíce poľnohospodárov podnikajúcich v prvovýrobe,” spresnilo MPRV.
Na stretnutí sa zúčastnia zástupcovia MPRV, Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), Slovenského pozemkového fondu (SPF), Krajského riaditeľstva Policajného zboru, Krajskej prokuratúry a Krajského súdu v Košiciach.
Pozvaní boli aj farmári z Občianskej iniciatívy Zemplína, ktorí však na spoločné stretnutie farmárov z celého Slovenska odmietli prísť s odôvodnením, že túto časť stretnutia považujú za bezpredmetnú. Požadovali len osobitné stretnutie výlučne pre členov svojej iniciatívy, avšak podľa rezortu za nerealizovateľných podmienok. Takto navrhnuté stretnutie totiž museli štátne inštitúcie odmietnuť kvôli tomu, že by ohrozili prebiehajúce správne konania.
 
Príspevok Na stretnutí so zástupcami štátu sa zúčastnia desiatky združení farmárov zobrazený najskôr Hlavné správy.