Christchurch 29. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Baker)
 
Viac ako 23.000 ľudí sa v piatok zúčastnilo smútočného aktu v novozélandskom meste Christchurch, aby si uctili pamiatku 50 obetí nedávnej streľby v dvoch miestnych mešitách. Informovala o tom agentúra DPA

Záber zo spomienkového aktu

Na zhromaždení, ktoré naživo vysielala televízia a bolo premietané na verejných priestranstvách mnohých novozéladnských miest, vystúpila so svojím príhovorom aj premiérka tohto ostrovného štátu – Jacinda Ardernová.
“Salam alejkum. Pokoj vám. To boli slová komunity, ktorá tvárou v tvár nenávisti a násiliu mala právo vyjadriť hnev, avšak namiesto toho otvorila svoje dvere pre nás všetkých, aby sme mohli trúchliť spolu s ňou,” vyhlásila na margo miestnej moslimskej komunity Ardernová.
Svoj príhovor urobila v maorijčine – jazyku pôvodného obyvateľstva Nového Zélandu – a čierny hidžáb, v ktorom vystupovala na predošlých spomienkových zhromaždeniach, taktiež vymenila za tradičný maoríjský plášť.
Z teroristického útoku v mešitách v Christchurchi, ktorý si 15. marca okrem 50 obetí na životoch vyžiadal aj 50 zranených, bol obvinený 28-ročný austrálsky pravicový extrémista.
 
Príspevok Na spomienkovom akte na Novom Zélande sa zúčastnili desaťtisíce ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.