Varšava 23. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

V Poľsku každoročne 1. septembra organizujú spomienkové podujatia pri príležitosti výročia začiatku druhej svetovej vojny a napadnutia tejto krajiny fašistickým Nemeckom. Tradične sa hlavné podujatie koná na polostrove Westerplatte v Gdansku, na brehu Baltského mora so začiatkom o 4.48 hodín – v čase, keď sa 1. septembra 1939 začalo prvé bombardovanie poľského územia nemecko-fašistickou armádou. Tento raz však na spomienkové slávnosti Poľsko pozvalo Nemecko a odmietlo pozvať Rusko

Ilustračné foto: Na snímke pamätník padlých vojakov na polostrove Westerplatte v Gdansku počas pripomenutia si 70. výročia začiatku II. svetovej vojny 1. septembra 2009

V tomto roku vo Varšave sa rozhodli pripomínať si toto výročie spolu so súčasnými spojencami Poľska a „zabudli“ na fakty histórie. „Tieto dramatické udalosti Poľsko bude pripomínať s krajinami, s ktorými v súčasnosti úzko spolupracujeme,“ podotkla Tlačová služba poľského prezidenta a spresnila, že Varšava pozvala členské krajiny NATO, Európskej únie, Východného partnerstva vrátane dokonca Bieloruska, ako členskú krajinu tejto iniciatívy, ale Rusko nepatrí ani do jedného z vyše vymenovaných spolkov.

Podpredseda poľskej vlády Jacek Sasin pre médiá uviedol, že samotný fakt, že práve Nemecko 1. septembra 1939 napadlo Poľsko, v súčasnosti už nie je rozhodujúci, pretože dnes sú tieto krajiny spojenci a sú členmi EÚ a NATO. Preto vyjadril nádej, že na slávnostné podujatie príde aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Takisto vo Varšave sa tešia na návštevu amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorého poľský prezident Andrzej Duda ešte raz osobne pozval na spomienkové podujatie, keď prednedávnom bol na návšteve v USA. Biely dom síce ešte neposkytol oficiálnu odpoveď, ale poľské médiá už informovali, že Donald Trump príde do Poľska 31. augusta a zúčastní sa aj na podujatí 1. septembra.

V nádeji návstevy amerického prezidenta, ako uvádzajú poľské médiá, organizátori mienia „presťahovať“ spomienkové podujatie, ktoré sa, podľa týchto správ, neuskutoční v Gdansku, ale v hlavnom meste – Varšave.

Svoje odmietnutie pozvať na spomienkové podujatie Rusko Varšava vysvetlila „šalamúnsky“ – tým, že Rusko v roku 1939 porušilo medzinárodné právo, keď napadlo Poľsko. Čiže, v súlade s logikou vedúcich predstaviteľov Poľska, Nemecko ešte skôr neporušilo medzinárodné právo, keď napadlo Poľsko? Jacek Sasin vysvetlil, že ďalším dôvodom, prečo Poľsko nepozvalo na toto podujatie Rusko, je to, že, podľa jeho slov sa Rusko zúčastňuje na vojenskom konflikte na juhovýchode Ukrajiny.

V Moskve tieto vysvetlenia považujú za nezmysly a pripomenuli, že práve Červená armáda oslobodila Poľsko počas druhej svetovej vojny. Poukázali na to, že Varšava používa dvojitý meter: práve Nemecko vyprovokovalo a ako prvé začalo druhú svetovú vojnu a napadlo Poľsko. Na margo diania na Ukrajine v Moskve podčiarkli, že už veľa razy prizvukovali, že občianska vojna na Donbase je to vnútroštátny konflikt na Ukrajine a Rusko sa na ňom ani nezúčastňuje, ani nezasahuje v tom regióne.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj