Bratislava 31. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Na Slovensku vznikla platforma smepripraveni.sk, ktorá prináša systém na vznik jednotnej databázy zdravotníckych dobrovoľníkov z radov odborníkov, ktorá by operatívne reflektovala na aktuálne požiadavky zdravotníckych zariadení v čase narastajúcej pandémie COVID-19

Ilustračné foto

Technologické riešenie je výsledkom aktivít Občianskej iniciatívy Hackvirus.sk, ktorá vznikla krátko po začiatku pandémie. Iniciatíva chce dávať pod jednu strechu všetky zmysluplné technologické riešenia a zároveň oslovovať občanov i odborníkov, aby poukazovali na ďalšie témy, ktoré je potrebné riešiť.

Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, doteraz zozbierala vyše 1 000 nápadov a vytvorila vyše 180 člennú databázu dobrovoľníkov a programátorov, ktorí podľa potreby pracujú na konkrétnych technologických riešeniach. „Všetky získané nápady a námety sme dôkladne analyzovali. Zistili sme, že téma dobrovoľníctva patrí medzi tri top témy, ktoré chcú ľudia riešiť,“ uviedol jeden zo zakladateľov Hackvirus.sk Andrej Krúpa. Iniciátormi témy dobrovoľníctva boli medici a lekári. „Okamžite sme sa s nimi spojili a začali na riešení pracovať spoločne s Campus cowork a spoločnosťou Solved,“ dodal.

Výsledkom spolupráce je spomínaná platforma. „Zámerom je dať dohromady čo najviac ľudí, ochotných a schopných pomôcť v čase narastajúcej pandémie – medikov, zdravotných sestier, záchranárov, zubárov, ošetrovateliek či ďalších zdravotníckych pracovníkov,“ objasnil ďalší zo zakladateľov Hackvirus.sk Tomáš Brngál. Má viaceré funkcionality. Všetkým dobrovoľníkom umožní vytvoriť si svoj profil a prehľadávať dopyty od nemocníc alebo ďalších inštitúcií. Zdravotnícke zariadenia zase môžu požiadať o pomoc a zadať svoj dopyt. Platforma je momentálne plne funkčná a občianska iniciatíva Hackvirus.sk je pripravená ju bezplatne odovzdať Ministerstvu zdravotníctva SR.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj