Slovensko 26. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

AIDS nepostihuje len ľudí ale aj mačky. Na toto ochorenie trpí na Slovensku čoraz viac mačiek a jej priebeh je nepríjemný, informujú Tvnoviny.sk
Ilustračné foto

Jedna majiteľka mačky vysvetlila, že jej kocúr čoraz menej a menej jedol. Mysleli si, že zjedol niečo pokazené alebo bol otrávený, pretože bol malátny.
Po vyšetrení veterinárska skonštatovala, že to je AIDS, diagnóza, ktorou u nás trpí vyše 20% mačiek. Pred rokmi to však nebolo ani 5%.
Veterinárka Lucia Knišov informovala, že ide o vírusové ochorenie, ktoré je podobné ochoreniu u ľudí. Nejde však o HIV ale o FIV. Je to vírus z rovnakej čeľade, z rovnakého rodu ale postihuje iba mačičky.
Aj keď nie je toto ochorenie smrteľné, tak sa nedá vyliečiť a dokáže oslabiť imunitu natoľko, že telo nakoniec podľahne inej banálnej chorobe.
Tento vírus sa nachádza v krvi a v slinách a ľahko sa prenesie z chorej mačky na zdravú. Neprenáša sa pohlavným stykom a nemôže ho dostať iné zviera ako mačka a ani človek.
FIV najčastejšie postihuje nekastrovaných kocúrov, preto môže u mačiek pohybujúcich sa v interiéri, môže znížiť riziko nakazenia kastrácia alebo sterilizácia.
K stavu kocúra ešte veterinárka dodala, že dostal infúziu a berie lieky na pečeň. Kocúr je vraj živší a je to lepšie ako predtým. Treba naňho dávať pozor, aby neprechladol, lebo môže zomrieť na niečo iné na zápal pľúc, má znížený imunitný systém, konštatovala veterinárka.
Naše mačky na tom však nie sú až tak zle ako v iných krajinách. Napríklad v Japonsku tento vírus postihuje až 44% mačiek.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.