Bratislava 17. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Damian Dovarganes)
 
Na Slovensku vzniká skupina aktivistov, ktorá sa označuje za tzv. elfov. Ich cieľom je čeliť dezinformačným útokom, a to predovšetkým tým z Kremľa. Šéf komunity elfov na Slovensku v rozhovore pre slovenský portál aktuality.sk prehovoril o činnosti týchto skupín

Ilustračné foto

Trollovia (ľudia, ktorí na internete zverejňujú provokatívne, urážlivé či irelevantné správy, ktorých cieľom je vyprovokovať ostatných k odozve, pozn. red.) Chcú vytvoriť prostredie, v ktorom majú dezinformácie a propaganda hlavné slovo. My chceme vytvoriť opak – teda priestor, ktorému môžu ľudia dôverovať,vyhlásil šéf elfov (jeho identita zostáva kvôli bezpečiu utajená).
Uvádza sa tiež, že za posledné štyri roky vzniklo na Slovensku okolo 200 portálov, na ktorých sa s väčším či menším úspechom presadzuje lož. Často pritom ako zdroje uvádzajú ruské spravodajské agentúry.
Na Slovensku to začínalo s portálmi ako Sputnik News, tvrdí šéf elfov. Dodal, že táto stránka a ďalšie portály jej podobné sa objavovali ako oficiálne stránky Ruskej federácie. Zakladateľ komunity elfov ďalej oznámil, že dezinformácie a hoaxy sa teraz prekladajú do slovenčiny sami. A tvária sa pritom, že sú legitímne spravodajské výstupy.
V rozhovore pre aktuality.sk šéf elfov uviedol, že internet určite prináša spoločnosti výhody, ale zároveň rastie počet užívateľov internetu, ktorí nie sú dostatočne mediálne gramotní.
Šéf elfov tiež prezradil, že hlavným priestorom pre ich konanie môže byť Facebook. Twitter je u nás mŕtva platforma, na Instagrame sa zatiaľ nič nekalé nedeje. Kľúčom je Facebook,povedal.
Dodal, že toto občianske hnutie sleduje tie správy, ktoré boli vydané nielen v slovenskom spravodajstve, ale aj za Atlantikom, v Číne a tak podobne. Je našou zodpovednosťou, aby sme dbali nielen na to, čo sa deje u nás, ale aj na to, čo sa deje vo svete, myslí si zakladateľ komunity.
V závere rozhovoru dodal, že skupina elfov hľadá nových členov. Elfovia pracujú anonymne, aby sa chránili pred infiltráciou.
 
Príspevok Na Slovensku sa objavili virtuálni elfovia. Bojujú proti ruským dezinformáciám zobrazený najskôr Hlavné správy.