Bratislava 26. februára 2019 (HSP/Foto:Screenshot video)
 
Zdá sa, že po automobilovej “veľmoci” prischne Slovensku ďalšia prezývka – krajina Halal výrobkov pre moslimov. Konzerváreň v Nových Zámkoch bude jediným veľkovýrobcom detských pokrmov v Európe s certifikátom Halal.

Na snímke detská výživa z označením halal

Verejnoprávna televízia RTVS priniesla reportáž o plánovanej výrobe Halal detských pokrmov na Slovensku: “Produkcia je určená na export, dopyt však rastie aj u nás,” hovorí redaktorka RTVS.
Zaujímavosťou je , že to bude jediný veľkovýrobca detských pokrmov v Európe s certifikátom Halal, teda jedlá a potraviny vyrobené v súlade s moslimskými tradíciami.
Výrobu Halal detských výživ v Nových Zámkoch spúšťa firma Novofruct. Dohodu o výrobe detských potravín iniciovala Luxemburská spoločnosť Novaja Group.
Ďalšou zaujímavosťou je, že na celý proces prípravy pokrmov bude dohliadať certifikátor, ktorý bude do výrobne dochádzať z mešity v Paríži.
Výrobky budú putovať na export na európsky a arabský trh. Dopyt podľa RTVS však rastie aj na Slovensku, a preto sa Arabsko-slovenská obchodná komora snaží získať povolenie na udeľovanie certifikátu Halal na Slovensku.
Podľa Jozefa Lenča, ktorý konvertoval na islam, momentálne musia moslimovia zo Slovenska cestovať na nákupy Halal potravín do Rakúska a teda tento krok by im uľahčil život.
Celú reportáž RTVS si môžete pozrieť v archíve v čase od 24:30.
 
Samuel Gdovin
 
 
Príspevok Na Slovensku sa budú vyrábať Halal detské výživy pre moslimov. Kontrolovať výrobu bude certifikátor z Parížskej mešity zobrazený najskôr Hlavné správy.