Bratislava 17. mája 2018 (HSP/Foto:PrintScreen)
 
Na Slovensku je ďalšia tzv. proti-extrémistická príručka. Tentokrát vyšla z produkcie Trenčianskej Univerzity a s dotáciou 10 tisíc € od MS SR, teda od daňových poplatníkov tejto krajiny.

Text s názvom Prevencia nenávistných a extrémistických prejavov v školskom prostredí (Katedra politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne) slúži ako učebnica pre pedagógov stredných škôl. Medzi extrémne ľavicové strany boli v tejto učebnici zaradené oficiálne fungujúce strany Vzdor – strana práce, Komunistická strana Slovenska a Front ľavicovej mládeže, ktorý v minulosti bojoval proti NATO. Medzi pravicové extrémne a radikálne občianske združenia učebnica zaradila SHO, Nové Slobodné Slovensko, ako aj Slovenských brancov, ktorí sa dokonca v rozhovore pre Denník N jasne ohradili proti označeniu krajnej pravice.
Občianske združenie DAV DVA, ktoré bolo v dokumente označené v rámci tretej kapitoly medzi “extrémistické a radikálne občianske združenia” sa rozhodlo brániť a prehlásením vyzvalo ministerku školstva Martinu Lubyovú, aby učebnicu, ktorá uvádza lživé a manipulatívnej informácie, stiahla zo škôl. Vo svojom prehlásení sa odvolávajú na trestný čin ohovárania a taktiež na právo slobody prejavu, ktoré zabezpečuje Ústava SR.
DAV DVA vo svojom vyhlásení pripomína, že do ich časopisu prispievajú vysokoškolskí pedagógovia (Hohoš, Sťahel, Manda, Blaha), právnici (Fábry, Klimek), vedci (Ondriáš, Ondrovič, Luljak, Burgan), ale aj umelci a spisovatelia (Kotradyová, Majerník, Valovičová, Michelko), ktorých dobré meno môže byť vďaka nepravdivej informácii v učebnici ohrozené.
V učebnici sa napríklad píše: “Prax na Slovensku potvrdzuje spoluprácu skupín resp. predstaviteľov oboch antagonistických prúdov, napríklad pri protestoch proti vojenskej aliancii NATO.” Autori sa tým snažia dokázať spoločné znaky konzervatívnej  pravice a radikálnej ľavice len na základe toho, že sa zhodujú v kritike uvedenej zločineckej organizácie. Taktiež učebnica vyzýva k tomu, aby učitelia (pod zámienkou tzv. kritického myslenia) na školách, v rámci prevencie pred radikalizmom a extrémizmom, prezentovali jednostranne nasledujúce témy: LGBTI, migrantská kríza, kritika systému, zneužívanie sociálnych dávok a neprispôsobivosť, či téma korporátnych súkromných médií.
Autor učebnice Pavol Struhár sa zapojil do diskusie na stránkach DAV DVA, kde opakovane argumentoval údajným oddelením extrémneho a radikálneho, pričom názvy kapitol boli jasne formulované ako “radikálne a ľavicové” v jednej množine. Struhár ďalej piše: “...vycistite uzky okruh spolupracovnikov od tych, co nosia tricko Stalina, alebo nie su schopni kriticky sa pozriet na realny socializmus v SZ alebo CSSR.” Struhár neuviedol ani jedno meno autora a ani jeden konkrétny článok, ktorý by jeho tvrdenie dokazoval.
Pre zaujímavosť: v dokumente pridelených dotácií nájdete aj iné špeciality ako napríklad 17 952 € na Queer film a kontext (Iniciatíva inakosť), či Umením proti radikalizácii (Nadácia Milana Šimečku) 14 865 €. Je evidentné, že MS SR pod vedením Most Híd (v čase učebnice, konkrétne pod vedením L. Žitňanskej) podporuje extrémne liberálne a manipulatívne jednostranné projekty zvýhodňujúce liberálny výklad sveta.
František Grúber
 
Príspevok Na Slovensku je ďalšia tzv. proti-extrémistická učebnica, vyšla s dotáciou 10 tísíc €, o.z. DAV DVA vracia úder zobrazený najskôr Hlavné správy.