Bratislava 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR)

Na Slovensku je aktuálne 39 osôb monitorovaných elektronickým náramkom. Okrem toho sa elektronický monitoring využíva v pilotnej forme aj v slovenských väzniciach na pracoviskách, kde je takýmto spôsobom monitorovaných do 150 odsúdených. TASR o tom informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla
Ilustračné foto

Mimo aktuálne monitorovaných osôb bolo na Slovensku ukončených už 30 elektronických monitoringov. Najviac osôb je elektronicky monitorovaných v Banskobystrickom a v Žilinskom kraji, a to v každom po 11. Naopak, najmenej sa tento systém v súčasnosti využíva v Nitrianskom, Trenčianskom a v Trnavskom kraji, kde sa v každom spomínanom kraji nachádza po jednej monitorovanej osobe.
Najčastejšími dôvodmi na monitoring elektronickým náramkom sú povinnosť zotrvať v prikázanej zóne, trest domáceho násilia a zákaz priblíženia k chránenej osobe so zákazom vstupu do zóny.
Elektronický náramok má aj obžalovaný člen gangu sýkorovcov Ivan C., prezývaný Vincko, ktorý je opäť na slobode. Z policajnej cely sa dostal potom, ako ho probačný a mediačný úradník Okresného súdu Bratislava II opätovne poučil o tom, aké sú podmienky používania monitorovacieho zariadenia na určenie polohy kontrolovanej osoby.
Dvakrát neprávoplatne na doživotie odsúdeného Ivana C. zadržala polícia v stredu (20.9.) potom, ako sa vzdialil od GPS zariadenia, ktoré je povinný nosiť pri sebe okrem elektronického náramku. Nepotvrdilo sa pritom podozrenie, že šlo v jeho prípade o pokus utiecť zo Slovenska.
Hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak vysvetlil, že obžalovaný si GPS zariadenie zabudol v záhradnej chatke v Devínskej Novej Vsi a nepodal správu o svojom pobyte probačnému úradníkovi. Operačné stredisko Elektronického systému monitoringu osôb (ESMO) to vyhodnotilo ako prevádzkový incident a kontaktovalo políciu. Tá podľa informácie TASR Vincka našla v neďalekom pohostinstve.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.