Bratislava 12. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Evgeny Biyatov)
 
Potravinárski inšpektori na Slovensku vykonali okrem štandardných úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu aj cielenú kontrolu vianočného tovaru. Výsledky kontrol dopadli otrasne. Informoval o tom portál topky.sk

Ilustračné foto

Štátna veterinárna správa (ďalej len ŠVPS) SR na svojom webe informovala o výsledkoch novembrových úradných kontrol potravinárskych výrobkov. Inšpektori celkovo skontrolovali 5 374 subjektov. Zistených nedostatkov bolo 685.
Bolo uložených 61 pokút v celkovej výške 2 036 eur. Ďalšie odhalené nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 92 správnych konaní. Pokuty boli uložené vo výške 118 300 eur, pričom priemerná pokuta predstavovala 1 285,8 eur. Najvyššia právoplatná pokuta v novembri predstavovala 25-tisíc eur.
 
Obchodná sieť, predaj
Nebalené mäsové výrobky nemali uvedený dátum spotreby. Vo vnútornom príjme potravín bola na viacerých miestach znečistená podlaha, na stene boli zvyšky lepidla s plesňou.
Až desať druhov tovaru bolo po dátume spotreby a minimálnej trvanlivosti. Na predajnej ploche bol trus na potravinách, v regáloch a kartónoch s potravinami a na podlahe. Po tom, čo v regáloch objavili troch hlodavcov, stiahli z neho 2 644 potravín v hodnote 2447,61 eur.
Pokiaľ ide o zeleninu, až 80 percent zemiakov malo zelenú šupku na viac ako 50 percentách povrchu. Bolo objavené aj 10 hľúz s klíčkami a hľúz s mokrou hnilobou.
 
Kontrola vianočného tovaru
ŠVPS SR v novembri vyhlásila aj cielenú kontrolu s názvom Vianoce. Tá sa konala 11. novembra a bola zameraná na predaj vianočného tovaru.
Nižšie uvádzame stručný popis vád, ktoré boli zistené počas kontroly.
Tradičná staroslovienska medovina mala v označení týkajúcom sa obsahu alkoholu nepovolené odchýlky.
Arašidy pražené sušené s hmotnosťou 100 gramov mali nesprávny obalový materiál, na ktorom bol nevýrazný kontrast medzi písmom a pozadím.
Kandizované ovocie v príchuťou ananás – mango obsahovalo syntetické farbivo E120, ktoré nie je uvedené na obale výrobku.
Mliečna čokoláda s čučoriedkovým nugátom mala ťažko čitateľné a jednoznačne nečitateľné niektoré povinné údaje v označení. Okrem zavádzajúceho označenia sa z obalu nedali poriadne vyčítať alergény.
Pivo svetlé špeciálne (8,3 percenta, 0,5 litra) nevyhovelo kvôli neuvedenie objemu za znakom% a neuvedenie presného zoznamu alergénov.
Sušienka zdobená višňovým želé s višňovou príchuťou obsahovala prítomnosť konzervantov E 200.
 
Príspevok Na Slovensku inšpekcia objavila v potravinách trus, hlodavce a plesne zobrazený najskôr Hlavné správy.