Bratislava 26. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Na Slovensku chýba preventívny program na karcinóm pľúc, informovala o tom Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) na stretnutí s novinármi. Ako uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva (MZ SR) pre pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková, zatiaľ čo ministerstvo spustilo pred niekoľkými mesiacmi celoslovenský skríningový program na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, a len pred nedávnom v rámci roka prevencie aj skríning na záchyt karcinómu prsníka, Slovensko stále nemá stratégiu na preventívny program v oblasti včasného záchytu karcinómu pľúc

Ilustračné foto

“A to napriek tomu, že štatistiky dlhodobo ukazujú na nepriaznivú situáciu, čo sa týka výskytu úmrtnosti na toto závažné onkologické ochorenie,” konštatovala Hájková.

Slovensko má jednu z najvyšších mier výskytu a úmrtnosti na rakovinu pľúc z krajín Európskej únie. Ročne podľahne tejto diagnóze viac ako dvetisíc pacientov. “Alarmujúce je, že až trištvrte z nich prichádza k lekárovi neskoro,” informoval chirurg a prednosta Kliniky hrudníkovej chirurgie SZU a UNB Ružinov Miroslav Janík. Súvisí to podľa neho s výrazným podceňovaním príznakov, nedostatočnou adherenciou, zlou informovanosťou pacientov a chýbajúcim preventívnym programom na včasný záchyt ochorenia. “Z hľadiska liečby má práve včasný záchyt ochorenia významný vplyv na celkovú kvalitu a dĺžku života pacienta. Aj v tomto prípade platí, že skorý záchyt ochorenia môže pacientovi zachrániť život,” dodal Janík.

Ako informovala asociácia, u mužov patrí rakovina pľúc medzi najčastejšie onkologické ochorenie u nás. U žien, čo sa výskytu týka, je karcinóm pľúc už niekoľko rokov na treťom mieste, hneď za rakovinou prsníka a hrubého čreva. Správne nastavený preventívny program, edukácia pacienta a nepodceňovanie prvých príznakov ochorenia, môžu podľa SK+MED významne prispieť k lepšej kvalite života pacientov s karcinómom pľúc. Moderné inovatívne spôsoby liečby a špičkové medicínske inovácie, ktoré využívajú odborníci aj v slovenských nemocniciach, môžu podľa asociácie zlepšiť nelichotivú štatistiku tohto agresívneho onkologického ochorenia.

Vývoj nových liekov, napríklad v oblasti imunoterapie, podľa SK+MED spôsobil v medicíne značný pokrok v liečbe pacientov s karcinómom pľúc. Rovnako tak aj zdravotnícke inovácie a pomôcky, ktoré pomáhajú zachraňovať ľudské životy. “Mini-invazívne riešenia v oblasti operatívy, využitie moderných prístrojov, vďaka ktorým sa výrazne eliminuje krvácanie pri operáciách a znižuje riziko infekcie, sú všetko benefity v prospech pacienta,“ konštatovala Katarína Danková zo združenia SK+MED. Ako dodal Miroslav Janík, operácia tzv. mini-invazívnou metódou – laparoskopicky má niekoľko nesporných výhod, najzásadnejšia je, že pacient benefituje z rýchlejšej rekonvalescencie.

Zástupcovia združenia SK+MED, ktoré združuje dodávateľov zdravotníckych pomôcok, spolu s lekárskymi odborníkmi upozorňujú na potrebu systémového riešenia v oblasti včasného záchytu karcinómu pľúc. “Je nevyhnutné hovoriť so zástupcami ministerstva zdravotníctva a poisťovní o dôležitosti skríningového programu, ktorý odhalí karcinóm pľúc v počiatočných štádiách, teda v období, kedy pri zahájení liečby má pacient ešte pomerne vysoké šance na kvalitný a plnohodnotný život,” uzavrel predseda asociácie Vladimír Mičieta.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj