Bratislava 8. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Na Slovensku by chceli vzniknúť viaceré nové politické strany. Ide o subjekty Slovenské Hnutie Obrody, Slovenská Vlastenecká Koalícia, Pirátske hnutie, Centrum spravodlivosti a pravdy, Slovenská vlastenecká strana Budúcnosť pre Slovensko, Cieľ a Za slušné Slovensko. Ministerstvu vnútra oznámili, že začínajú zbierať podpisy. Na registráciu ich potrebujú aspoň 10.000.

Ilustračné foto

Oznámenie o zakladaní strany Za slušné Slovensko nepríjemne prekvapilo organizátorov rovnomenných pochodov, ktoré sa posledné týždne konali na Slovensku. Avizujú právne kroky. Za vznikajúcou stranou je bývalá redaktorka STV a exhovorkyňa Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) z čias jeho ministrovania v rezorte pôdohospodárstva Magda Želeňáková. Okrem nej sú v prípravnom výbore Radko Olej z Košíc a Peter Hardoň z Vlkoviec.
Za Cieľom pôvodne stál Peter Tóth, bývalý novinár, ktorý neskôr pôsobil ako riaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS). Členkou prípravného výboru novej strany je aj Alexandra Janoušková, ktorá moderovala rozhovor Tótha s bývalým šéfom SIS Ivanom Lexom. Na webe ministerstva vnútra však už nie je oznámenie s ich menami. Teraz chce novú stranu založiť Tibor Mezei zo Šiah, Milan Alberti a Monika Albertiová z Lovinobane.
Na Slovensku je zaregistrovaných vyše 150 politických strán a hnutí. Politické hnutia na Slovensku vznikajú občas aj tak, že si niekto napríklad kúpi už existujúcu stranu a premenuje ju. Pokiaľ strana nevzniká kúpou a premenovaním už existujúcej, jej zakladatelia musia vyzbierať aspoň 10.000 podpisov, odovzdať ich ministerstvu a požiadať o registráciu. Ak splní všetky zákonné podmienky, ministerstvo ju zaregistruje.
Pravidlá pre politické strany sa mali meniť. SNS pripravila zmenu zákona, ktorá mala zaviesť limity na počet členov, riešiť stranícke štruktúry. Doteraz ju však nepredložila.
 
Príspevok Na Slovensku by chceli vzniknúť viaceré strany zobrazený najskôr Hlavné správy.