Bratislava 29. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

V bratislavskej mestskej časti Dúbravka bolo dnes potvrdené prvé ohnisko vtáčej chrípky v Slovenskej republike. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR

Podľa rezortu ide o vysokopatogénnu aviárnu influenzu (HPAI) subtypu H5. Zistená bola v domácom drobnochove hydiny. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) vyzýva chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a v prípade podozrenia okamžite kontaktovali najbližšiu veterinárnu a potravinovú správu. Prenos tejto vtáčej chrípky na človeka doteraz nebol potvrdený.

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela MatečnáNa snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná

V utorok (27.12.) v dopoludňajších hodinách bol na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) Bratislava-mesto nahlásený hromadný úhyn nosníc v domácom drobnochove, určených pre vlastnú spotrebu, v rodinnom dome v mestskej časti Bratislava-Dúbravka. Inšpektor vykonal obhliadku chovu, pri ktorej bolo zistené, že v priebehu troch dní počas vianočných sviatkov došlo k úhynu celého chovaného kŕdľa. Celkovo išlo o 65 kusov kury domácej vo veku od mládok po 4-ročné nosnice. Vajcia a mäso z tohto chovu boli podľa informácií chovateľa určené len pre vlastnú potrebu a nie sú v obchodnej sieti.

Na mieste inšpektor vykonal epizootologické šetrenie pri podozrení na výskyt vírusového ochorenia a odobral vzorky na laboratórne vyšetrenie za účelom vylúčenia alebo potvrdenia aviárnej influenzy. Ostatná uhynutá hydina, podstielka a 23 vajec bolo neškodne odstránených prostredníctvom kafilerického zariadenia. Zároveň boli vydané opatrenia na mieste pri podozrení na výskyt aviárnej influenzy.

“Dňa 28. 12. v poobedných hodinách bol telefonicky oznámený pozitívny výsledok na vírus aviárnej influenzy vo všetkých vyšetrovaných vzorkách a bol zaslaný protokol o výsledku laboratórneho vyšetrenia,” potvrdil ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš. Dnes ráno bol diagnostikovaný jej vysokopatogénny subtyp H5. Zástupcovia veterinárnej a potravinovej správy prijali okamžite opatrenia pri zdolávaní nákazy a udalosť nahlásili do Systému pre hlásenie chorôb zvierat EÚ (ADNS).

“MPRV vyzýva chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a zabránili kontaktu s divo žijúcimi vtákmi, ktoré migrujú Európou,” vyhlásila v tejto súvislosti šéfka rezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS). V prípade akýchkoľvek podozrení majú chovatelia bezodkladne informovať štátnu alebo regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. “Aj keď doteraz nebol potvrdený prenos tejto vtáčej chrípky na človeka, opatrnosti nikdy nie je dosť,” dodala Matečná.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.