Moskva 27. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 

Rusko má dokumenty, ktoré potvrdzujú, že v USA prebiehal vývoj plynu A-234, oznámil riaditeľ laboratória chemicko-analytickej kontroly vedeckého centra Ministerstva obrany Ruska Igor Rybalčenko.

Ilustračné foto

Podľa neho už v roku 1998 ruskí špecialisti v spektrálnej knižnici Národného inštitútu štandardov a technológií USA objavili dôkazy o fosfor organickej látke, ktorá mala „silný smrtiaci účinok”.
„Teraz sa vysvetľuje, že podľa názvu tejto látky to bol práve ten novičok, A-234,” povedal Rybalčenko v relácii Nedeľný večer s Vladimirom Solovevom na televíznej stanici Rossia 1.
Poznamenal, že zlúčeninu do databázy zaradili pracovníci Centra chemického výskumu a vývoja armády USA. Tieto dokumenty Rybalčenko predložil v štúdiu.
„Najzaujímavejším detailom tejto histórie je to, že v nasledujúcich verziách databázy sa obvykle iba rozširujú, celú dobu sa dopĺňa viac a viac látok, my sme tento záznam neobjavili,” povedal špecialista a zdôraznil, že nemôže vysvetliť, „kam sa to podelo”.
V britskom Salisbury bol 4. marca otrávený britský špión Sergej Skripal a jeho dcéra Julia. Britská strana tvrdí, že za otravou Skripala látkou A-234 stojí Rusko, ktoré to kategoricky odmieta.
Riaditeľ úradu pre nešírenie a kontrolu zbraní ruského ministerstva zahraničia Vladimir Jermakov v stredu na brífingu oznámil, že Moskva považuje útok na ruských občanov na území Veľkej Británie za teroristický útok. Pritom podľa neho Londýn buď režíroval útok na Skripala a jeho dcéru, alebo nie je schopný zaistiť svoje územie pred teroristickým útokom. Diplomat dodal, že Londýn naďalej bez vysvetlenie Moskve bráni v prístupe k materiálom vyšetrovania, a pripustil, že za tú dobu mohli skutočné dôkazy zmiznúť.
 

Príspevok Na ruskom ministerstve obrany informovali o dôkazoch výroby látky A-234 v USA zobrazený najskôr Hlavné správy.