Prešov 23. septembra (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Problematika závislostí je oveľa zložitejšia, aby na jej riešenie stačili “populistické” zákazy
Ilustračné foto

Naopak, v záujme komplexného, systémového a racionálneho riešenia problémov súvisiacich s alkoholizmom, drogovou závislosťou, patologickým hráčstvom a novodobými závislosťami je nutná vecná diskusia a spolupráca medzi štátnymi inštitúciami, samosprávami, tretím sektorom, odborníkmi na závislosti a ďalšími zainteresovanými subjektmi. Zhodli sa na tom účastníci konferencie o prevencii a dôsledkoch alkoholizmu, drogovej závislosti a patologického hráčstva, ktorá sa konala vo štvrtok (21.9.) v Prešove. TASR o tom informovalo občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify, ktoré podujatie organizovalo s neziskovou organizáciou Trojlístok.
Právny zástupca Asociácie zábavy a hier (AZAH) Miroslav Hloben predstavil opatrenia v oblasti regulácie hazardu, ktoré vyplývajú z nedávno prijatej novely zákona o hazardných hrách. Tie znížia počet herní aj výherných automatov aspoň o polovicu. PR manažérka asociácie Dominika Lukáčová hovorila o spolitizovaní témy hazardu s poukazom na negatívne dopady prohibície nielen na štát a samosprávy, ale aj občanov. Asociácia podľa nej víta nové opatrenia, ktoré zabránia patologickým hráčom, sociálne odkázaným občanom a deťom vstúpiť do herní. “Privítali by sme, keby nás samosprávy informovali o problematických herniach, a to ešte predtým, ako podporia nič neriešiace petície za zákaz hazardu. Len tak môže AZAH včas zakročiť a snažiť sa vyriešiť problémy s prevádzkovateľmi, ktorí kazia dobré meno slušných prevádzkovateľov hazardných hier,” uviedla.
Riaditeľka organizácie Trojlístok Gabriela Šostáková upozornila, že za posledné obdobie rastie počet závislých osôb od online hazardných hier, ktorých je už viac ako tých, ktorí hrajú na výherných automatoch. “Aj preto považujeme úplný zákaz herní za najhoršie možné riešenie,” dodala.
Riaditeľ Aliancie za čistú hru – Clarify Rafael Rafaj poukázal na alarmujúci nárast závislých osôb od počítačov, tabletov, mobilov, smartfónov a rôznych aplikácií. “Aj keď medzi hlavnými závislosťami patria alkoholizmus, drogová závislosť a patologické hráčstvo, už dnes je mládež závislá od technologických výdobytkov modernej doby. Táto problematika v blízkej budúcnosti môže vyvolať až generačný konflikt, lebo pre nasledujúcu generáciu bude normálnou vecou, že sú až chorobne závislí od moderných technológií,” povedal. V súčasnej dobe sa podľa neho ťažko bojuje proti závislostiam, keď človeka na hazardné správanie nenavádzajú len firmy ponukou na “výhodné pôžičky”, pošta prostredníctvom lósov, súkromné rádiá či televízie pomocou vysokých výhier, ale aj štát prostredníctvom štátnej spoločnosti, ktorá ako jediná môže ponúkať všetky druhy hazardných hier v online prostredí.
Konferencia pre odborníkov aj širokú verejnosť sa konala pod záštitou prednostu Okresného úradu v Prešove Emila Chlapečka.