Praha 2. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Český lekár a pedagóg Marek Hilšer vo štvrtok oznámil, že sa mu podarilo získať 11 podpisov senátorov, a zapojí sa tak do prezidentských volieb. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.
Ilustračné foto

Pôvodne sa Hilšer pokúšal získať nomináciu prostredníctvom podpisov občanov, ale nazbieral ich len 43 850, pričom potrebných je 50.000 podpisov. Hilšer svoju kandidatúru do prezidentského úradu mieni na českom ministerstve vnútra odovzdať v priebehu štvrtka.
Podľa Hilšera musí Česká republika zostať naviazaná na demokratické západoeurópske krajiny, čo považuje za jednu z priorít, o ktorú by v prípade zvolenia do prezidentského úradu dbal. Hilšer sa tiež obáva monopolizácie politickej moci, a zdôrazňoval by preto dôležitosť občianskej spoločnosti. Rád by tiež otváral debatu na tému zlepšenia zdravotníctva a školstva, ktoré sú podľa neho v kríze.
Hilšer má kandidatúru zaistenú vďaka senátorom rovnako ako bývalý diplomat Pavel Fischer, pripomína portál Novinky.cz.
Niekdajší šéf predstavenstva mladoboleslavskej automobilky Vratislav Kulhánek, kandidát Realistov Jiří Hynek a hudobník Petr Hannig majú poslanecké nominácie.
Prezident Miloš Zeman, bývalý šéf Akadémie vied ČR Jiří Drahoš a textár Michal Horáček sa môžu spoľahnúť na nominácie od občanov, keďže sa im podarilo vyzbierať potrebných 50 000 podpisov.
Kandidátne listiny musia uchádzači o prezidentský úrad v ČR podať najneskôr do 16.00 h SEČ 7. novembra 2017.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.