Sasko 31. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR-Maurizio Gambarini/dpa via AP)

Regionálna vláda v Sasku zverejnila štatistiku,  ktorá odhaľuje hrozivú situáciui z hladiska kriminality, panujúcu v tamojších azylových domoch.
Ilustračné foto

Saský minister vnútra Markus Ulbig (CDU) zverejnil čísla, z ktorých vyplýva, že rozsah kriminality panujú v azylových domoch je vyšší než zverejňujú médiá a policajné správy. Štatistika za rok 2016 zahŕňa všetky azylové domy a odhaľuje 2000 kriminálnych činov, vrátane vrážd, znásilnení a fyzického napadnutia.
K 31. marcu 2016 žilo v azylových domoch nachádzajúcich sa v Sasku 41 815 ľudí. Na zozname figurujú 3 prípady vraždy, 7 prípadov zabitia, 960 prípadov fyzického násilia a 671 prípadov ťažkého ublíženia na zdraví.
Štatistika zahŕňa aj 7 prípadv znásilnenia a 10 prípadov zneužívania detí, 268 drogových deliktov ,281 prípadov vyhrážania. Problémom je hlavne zneužívanie detí,nachádzajúcich sa v azylových centrách, ktoré sú obzvlášť zraniteľné. Spravodajský server stredoevropan.cz v súvislosti s touto témou uvádza príklad 47-ročného azylanta odsúdeného v Augsburgu k podmienenému trestu  za obťažovanie detí, z ktorých niektoré mali iba 5 rokov.
Nemecký Bild uvádza i čísla za prvý polrok 2017, kde úrady evidujú už 500 prípadov ublíženia na zdraví, niekoľko prípadov zabitia a stovky prípadov krádeží a podpaľačstva.
Hovorkyňa ministerstva vnútra vysvetľuje takú vysokú mieru zločinnosti v azylových domoch, ako výsledok toho, že v týchto spoločných priestoroch je nútené spolu žiť veľké množstvo ľudí  z rôznych etník, náboženstiev a rozdielnych  kultúr.
Katarína Hanzlíková

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.