Bratislava 19. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Výsluchom dvoch svedkov, medzi nimi aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), pokračovalo vo štvrtok na Okresnom súde (OS) Bratislava V hlavné pojednávanie v prípade obžalovaného Filipa R., asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS).
Na snímke minister vnútra Robert Kaliňák prichádza na súdne pojednávanie v Bratislave vo štvrtok 19. októbra 2017. Súd sa bude zaoberať tým, že Filip Rybanič, asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára sa vlani ako zamestnanec Tatrabanky pozrel na účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Išlo o kauzu okolo kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka. Rybaniča zadržala Národná kriminálna agentúra v júni 2016.

Pojednávanie sa konalo za zatvorenými dverami, sudkyňa verejnosť vylúčila.
“Problém vidím nielen v tom samotnom zverejnení, ktoré vykonal z môjho pohľadu na politickú objednávku. Veľmi selektívne, deformovane a účelovo vybral niektorú z tých informácií, ktorá následne vyvolala ten dojem, že som prijal peniaze od Bašternáka, čo nie je pravda,” povedal Kaliňák pri odchode z pojednávacej miestnosti ohľadom jeho výpovede.
Podľa obžalovaného Filipa R. bol výsluch šéfa rezortu vnútra veľmi rýchly, pričom sa ho pýtali aj na jeho postoj k neverejnosti pojednávania. “Nevyjadril sa k tomu,” uviedol Filip R.
Bližšie sa k priebehu pojednávania vyjadrovať nechcel. “Naozaj by som nerád hovoril o nejakých detailoch a akýmkoľvek spôsobom ovplyvňoval súd,” doplnil.
Obžalovaný a jeho obhajca namietali aj zaujatosť sudkyne. “Podali sme námietku pre konštatovanie, ktoré padlo na poslednom pojednávaní, jednoznačne odznela vina môjho klienta. Rovnako pre vylúčenie verejnosti a tiež, že boli predvolaní vyšetrovatelia, ktorí z nášho pohľadu vykonali určité nezákonné kroky a ich výsluch je vedený s jasnou motiváciou len verifikovať takú pokrivenú zákonnosť toho postupu,” povedal obhajca Filipa R. Marek Para.
Sudkyňa o námietke zaujatosti nekonala, nakoľko nemala byť podaná neodkladne.
Ako svedok na súde vypovedal aj riaditeľ pobočky Tatrabanky.
Pojednávanie sa vo štvrtok začalo približne o tridsať minút neskôr, nakoľko nariadili evakuáciu súdu pre bombovú hrozbu.
Pojednávanie bolo odročené na 19. decembra tohto roka.
Filip R. čelí obžalobe z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade dokázania viny môže stráviť za mrežami tri až osem rokov.
Podľa medializovaných informácií mal Filip R. ako zamestnanec komerčnej banky preniknúť do účtu šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.