Lima 14. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jacky Naegelen)
 
Kubánsky prezident Raúl Castro sa stal ďalším zo štátnikov, ktorí sa rozhodli nezúčastniť na tohtoročnom Summite Amerík v peruánskej Lime. Na dvojdňovom stretnutí, ktoré sa začalo v piatok, tak chýbajú najmenej šiesti prezidenti vrátane lídra Spojených štátov Donalda Trumpa, upozornila agentúra AP.

Na snímke kubánsky prezident Raúl Castro

Očakávalo sa, že vzhľadom na neúčasť Trumpa či venezuelského prezidenta Nicolása Madura bude tomuto stretnutiu vrcholných predstaviteľov krajín západnej pologule dominovať práve Castro. Ten síce predtým cestu do Limy oficiálne nepotvrdil, očakávalo sa však, že sa nakoniec na summite objaví, aby sa rozlúčil s inými lídrami, keďže v najbližších dňoch má odstúpiť z funkcie.
Kubánska vláda vydala v piatok vyhlásenie, podľa ktorého povedie kubánsku delegáciu na summite minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez.
V Lime sa už predtým zišli desiatky podporovateľov Castra, pričom vo štvrtok narušili jedno z podujatí na protest proti tomu, čo považujú za zlé zaobchádzanie s Kubou zo strany Organizácie amerických štátov so sídlom vo Washingtone.
Prezident Spojených štátov podľa slov hovorkyne Bieleho domu zostal vo Washingtone v súvislosti s dianím v Sýrii a do Limy namiesto seba vyslal viceprezidenta Mikea Pencea.
Ekvádorský prezident Lenín Moreno ukončil ešte pred Summitom Amerík svoju návštevu Peru a vrátil sa do vlasti. Stalo sa tak po tom, ako na verejnosť prenikli správy o smrti dvoch novinárov, unesených koncom marca na ekvádorskej hranici s Kolumbiou. Lídri Salvádoru, Guatemaly a Paraguaja zase v uplynulých dňoch oznámili, že na summit vyšlú svojich zástupcov, keďže sa chcú venovať domácim otázkam.
Neúplný zoznam prezidentov, ktorí sa na panamerickom summite zúčastňujú, by podľa viacerých pozorovateľov mohol naznačovať, že stretnutiu pripisujú nižšiu prioritu.
 
Príspevok Na panamerický summit neprišiel ani kubánsky prezident Raúl Castro zobrazený najskôr Hlavné správy.