Petrohrad 21. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR-Vladimír Benko/MV SR)
 

Unikátne nálezy z doby Veľkej vlasteneckej vojny objavili účastníci pátracej expedície, ktorá teraz prebieha na ostrove Veľký Tjuters pri Petrohrade

Ilustračné foto

Podarilo sa tu nájsť bunker nemeckého vedenia a tiež vykopať protilietadlovú batériu, ktorá bola celá zasypaná pieskom.

Podľa slov vedúceho expedície Gogland Arťoma Chutorovského je toto opevnenie náhradným miestom, odkiaľ veliteľ riadil obranu ostrova pri útokoch sovietskeho letectva alebo delostreleckých ostreľovaniach z lodí Baltského loďstva.
Bunker je dobre zachovaný, ale je doslova zaplnený odpadkami. Na kompletné vyčistenie bunkra členovia expedície potrebovali niekoľko dní. Účastníci expedície vyniesli z podzemia tony odpadkov, piesku a kameňov. Po takomto upratovaní našli na stenách nápisy v nemčine. Dokonca objavili aj dátum: marec 1944.
Na mieste našli ešte jeden darček, ktorý bol schovaný pod hrubou vrstvou piesku. Je ním protilietadlová batéria. Aby sa účastníci expedície k artefaktu dostali, museli vykopať trojmetrovú dieru.

 
Bližšie sa však členovia nedostali, pretože to bola pasca. Pod delom im Nemci nechali celú hromadu munície. Na pomoc dorazili vojenskí pyrotechnici.

 

Príspevok Na ostrove pri Petrohrade objavili tajný bunker nacistov. Nálezy sú unikátne zobrazený najskôr Hlavné správy.