Tokio 24. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)
 
Japonci vyzvali svojich obyvateľov, aby poskytli elektronické prístroje, ktoré už nepoužívajú. Z tejto verejnej zbierky vzišlo 2700 kg bronzu, 1800 kg striebra a 16,5 kg zlata.

Ilustračné foto

Na olympijských hrách v Tokiu 2020 zavesia na krk najlepším športovcom medaily z recyklovaného kovu. Stane sa tak vôbec po prvý raz v histórii. Oznámil to organizačný výbor OH 2020, informuje o tom aj špecializovaný web insidethegames.biz.
Japonci vyzvali svojich obyvateľov, aby na účely výroby medailí poskytli elektronické prístroje, ktoré už nepoužívajú. Išlo o smartfóny, digitálne kamery, či laptopy. Z tejto verejnej zbierky vzišlo 2700 kg bronzu, 1800 kg striebra a 16,5 kg zlata. Zbierku uzavreli v júni 2018 s tým, že v nasledujúcich piatich mesiacoch ju ešte zopakujú, aby doplnili zásoby kovov. Projekt podporili mobilný operátor NTT DOCOMO, environmentálne sanitačné centrum, Japonské ministerstvo životného prostredia a tiež metropolitná vláda v Tokiu Autorom myšlienke išlo o presadenie programu udržateľnosti zdrojov a tiež zapojenie širokej verejnosti do príprav najväčšieho športového sviatku.
“Radi by sme sa poďakovali všetkým, ktorí sa na tomto projekte zúčastnili, za všetko ich úsilie a dobrovoľné darcovstvo. Aj vďaka nim budú mať medaily v Tokiu pre športovcov ešte väčšiu hodnotu,” povedal hovorca organizačného výboru OH 2020 Masa Takaja. “Pre hry v Tokiu sme vytvorili mnoho ďalších projektov udržateľnosti. Jedným z našich cieľov je, aby 99% položiek určených pre hry bolo opätovne použitých alebo recyklovaných,” dodal Takaja.
Japonskí organizátori teda oznámili, z čoho budú medaily vyrobené, ale zatiaľ nespresnili, čo sa na nich bude nachádzať. Ich dizajn bude známy v priebehu roka 2019.
 
Príspevok Na OH 2020 v Tokiu rozdajú po prvý raz medaily z recyklovaného kovu zobrazený najskôr Hlavné správy.