Hirošima 27. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martial Trezzini/Keystone via AP)

Traja preživší atómového bombardovania japonských miest Hirošima a Nagasaki sa zúčastnia na odovzdávaní Nobelovej ceny za mier, ktoré sa uskutoční v nórskom Osle. Podľa agentúry Kjódó to vo štvrtok oznámil člen Medzinárodnej kampane za zákaz jadrových zbraní (ICAN), ktorá je tohtoročným laureátom.
Na snímke zľava riaditeľka Medzinárodnej kampane za zákaz jadrových zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová, koordinátor ICAN Daniel Hogsta a členka výkonného výboru ICAN Grethe Osternová oslavujú zisk Nobelovej cenu za mier v sídle organizácie v Ženeve

ICAN so sídlom vo švajčiarskej Ženeve získala toto ocenenie za svoje úsilie, ktoré v júli viedlo k prijatiu prelomovej dohody OSN zakazujúcej jadrové zbrane. Za prijatie dohody však nehlasovala ani jedna z jadrových veľmocí. ICAN je koalíciou mimovládnych organizácií z viac než 100 krajín, ktoré podporujú jadrové odzbrojenie.
Na slávnostnom odovzdávaní Nobelovej ceny za mier budú 10. decembra v nórskej metropole prítomné dve obete z Japonska a jedna zo zahraničia – popri ľuďoch postihnutých jadrovými skúškami v ďalších krajinách a kľúčových členoch ICAN, uviedol Akira Kawasaki, člen medzinárodnej riadiacej skupiny ICAN.
“Tohtoročné ocenenie tlmočí odkaz, že Dohoda o zákaze jadrových zbraní, ktorá nadobudla účinnosť vďaka výzvam preživších obetí atómového bombardovania, by mala byť ďalej presadzovaná. Chceme posilniť naše hnutie a vyzvať všetky krajiny, aby túto dohodu podpísali a ratifikovali,” vyhlásil Kawasaki na tlačovej konferencii v Hirošime.
Kolektívne označenie pre preživšie obete atómového bombardovania daných dvoch japonských miest z augusta 1945 je hibakuša. Tento výraz z japončiny doslovne znamená “ľudia postihnutí výbuchom”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.