Kuala Lumpur 5. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Chan)

Na oblečení a tele dvoch žien, ktoré v Malajzii súdia za vraždu nevlastného brata severokórejského diktátora Kim Čong-una, sa našli stopy po chemickej bojovej látke VX. Informovala o tom agentúra AP.
Na kombosnímke sú Indonézanka Siti Aisyahová (vľavo) a Vietnamka Doan Thi Huong (vpravo)

Malajzijský expert v oblasti chémie Raja Subramaniam dnes pred súdom uviedol, že stopy po VX v čistej forme a jeho prekurzory, ktoré sa našli na tele zavraždeného Kim Čong-nama, boli nájdené aj na mikine s nápisom LOL, ktorú mala v čase vraždy oblečenú podozrivá vietnamská občianka Doan Thi Huong. Stopy rozloženého VX sa našli aj za jej nechtami.
Subramaniam uviedol, že stopy po vedľajšom produkte VX sa našli aj na tričku s krátkym rukávom, ktoré mala v čase vraždy oblečené druhá podozrivá. Tou je indonézska občianka Siti Aisyahová.
Podľa Subramaniama sa VX rozkladá a vytvára zistiteľné vedľajšie produkty po reakcii s vodou.
Dvadsaťdeväťročná Vietnamka Doan Thi Huong a 25-ročná Indonézanka Siti Aisyahová sú obvinené z toho, že 13. februára otrávili Kim Čong-nama tak, že mu na medzinárodnom letisku v majalzijskej metropole Kuala Lumpur potreli tvár jedom.
Podľa malajzijskej polície pri tom použili nervovoparalytickú bojovú látku VX, ktorú OSN zaradila medzi zbrane hromadného ničenia. Kim Čong-nam zomrel asi 20 minút po útoku týmto jedom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.