Frankfurt 16. októbra 2017 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

Vyše 7 300 vystavovateľov z viac ako 102 krajín vrátane Slovenska, 10 000 novinárov a vyše 280-tisíc návštevníkov z celého sveta zavítalo v dňoch 10. – 15. októbra na najväčší Knižný veľtrh do Frankfurtu nad Mohanom. 
Ilustračné foto

Tohtoročný 69. knižný veľtrh otvorili spoločne nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron 10. októbra 2017. Práve Francúzsko sa stalo čestným hosťom knižného podujatia, čo bolo vyjadrené aj v jeho motte Frankfurt po francúzsky. Prostredníctvom impozantnej expozície z drevených regálov z prestížnej dizajnérskej vysokej školy St. Etiénne chceli tvorcovia upozorniť na rôznorodosť frankofónnej kultúry a kreativity.
V interaktívnom pavilóne prezentovali Francúzi nielen svoje knižné, ale aj digitálne a dizajnérske projekty. Dôraz pritom kládli nielen na prezentáciu vlastných autorov, ale aj ich prekladov do iných jazykov. „Literatúra odráža široké spektrum rozvoja a usporiadania vzájomného spolužitia v rámci jednej krajiny, ale aj vo vzťahu k iným národom,“ povedala vo svojom prejave Angela Merkelová a upozornila na dôležitosť kvalitných prekladov.
Slovenskí vydavatelia sa predstavili v spoločnom stánku Literárneho informačného centra, ktoré odprezentovalo tvorbu viacerých slovenských autorov, napríklad Pavla Vilikovského, Daniela Majlinga či Silvestra Lavríka. Svoje najnovšie tituly priniesli na knižnú výstavu do Frankfurtu aj katolícke vydavateľstvá z celého sveta. Veľtrh sprevádzalo okolo štyritisíc sprievodných podujatí, medzi jeho hosťami nechýbal známy duchovný autor Anselm Grün či horolezec Reinhold Messner.
Na záver celosvetového knižného festivalu sa predstavil budúcoročný čestný hosť Gruzínsko ako krajina s hlbokými kultúrnymi a kresťanskými koreňmi.
TK KBS informovala Martina Grochálová.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.