Phoenix 30. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kevin Wolf)
 
Na poslednej rozlúčke so zosnulým americkým senátorom Johnom McCainom vo Washingtone i na jeho pohrebe v štáte Maryland sa zúčastní aj jeho 106-ročná matka Roberta McCainová.

Na archívnej snímke z 13. mája 2007 Roberta McCainová (vľavo) a John McCain (vpravo)

Rakva so zosnulým senátorom a dvojnásobným prezidentským kandidátom bola v stredu vystavená pre verejnosť v budove arizonského Kapitolu v Phoenixe, kde mu zástup ľudí vrátane bývalých členov armády vzdal česť, informuje agentúra AP. McCain by sa bol v stredu 29. augusta dožil 82 rokov.
Vo štvrtok ráno prejde rakva so smútočným sprievodom po Phoenixe – arizonskej metropole – do baptistického kostola, kde sa bude konať zádušná omša. S prejavom tam vystúpi i bývalý americký viceprezident Joe Biden.
Rakvu následne prevezú do washingtonského Kapitolu, kde bude v piatok vystavená pre verejnosť. V sobotu bude v Katedrále svätých Petra a Pavla vo Washingtone nasledovať súkromná rozlúčka. McCaina pochovajú v nedeľu na cintoríne Námornej akadémie Spojených štátov (USNA) v marylandskom Annapolise. S pohrebnou rečou majú vystúpiť dvaja bývalí prezidenti USA – Barack Obama a George W. Bush.
McCain, ktorý zastupoval štát Arizona v americkom Senáte od roku 1987, zomrel v sobotu vo veku 81 rokov na následky rakoviny mozgu. Jeho rodina iba niekoľko dní predtým oznámila, že senátor sa rozhodol ukončiť liečbu.
V posmrtne zverejnenom rozlúčkovom liste McCain vyzval svojich krajanov, aby prekonali hlboké politické rozdiely. McCain sa v liste tiež vyznal z toho, že pre neho bola česť slúžiť Spojeným štátom.
 
Príspevok Na McCainovom pohrebe sa zúčastní aj jeho 106-ročná matka Roberta zobrazený najskôr Hlavné správy.