Jeden z únoscov vyhlásil, že je „stúpencom (bývalého líbyjského vodcu Muammara) Kaddáfího“. V prípade splnenia požiadaviek je vraj ochotný prepustiť všetkých 111 pasažierov, nie však sedemčlennú posádku, napísal podľa agentúry Reuters denník Times of Malta. Požiadavky únoscu ale zatiaľ objasnené neboli.

Únos lietadla oznámil pilot riadiacej veži v líbyjskej metropole Tripolis, kde mal Airbus A320 letiaci z mesta Sabha na juhozápade Líbye pristáť. „Pilot sa veľmi snažil s lietadlom pristáť v určenej destinácii, ale únoscovia mu to nedovolili,“ povedal jeden z bezpečnostných predstaviteľov na letisku v Tripolise.

Podľa maltskej televízie únoscovia varovali, že majú ručné granáty a že sú pripravení stroj vyhodiť do povetria. Maltskí vojaci zaujali pozície niekoľko sto metrov od lietadla stojaceho na runwayi, ktorému 45 minút po pristátí stále bežali motory. Všetky lety, ktoré mali pristáť na medzinárodnom letisku na Malte alebo z neho odštartovať, boli zrušené alebo odklonené.

Únos líbyjského lietadla

Maltský premiér Joseph Muscat na twitteri uviedol, že „bol informovaný o potenciálnom únose lietadla vnútroštátneho líbyjského letu, ktoré bolo presmerované na Maltu“. Bezpečnostné sily sú v pohotovosti, dodal Muscat.

Dlhoročný líbyjský diktátor Kaddáfí bol zabitý pri povstaní v roku 2011. Po páde jeho režimu sa Líbya prepadla do chaosu. Na základe rokovaní rôznych frakcií sprostredkovaných OSN vznikla na začiatku roka vláda národnej jednoty, ktorá však stále nemá pod kontrolou celú krajinu. Niektoré regióny sú pod kontrolou rôznych ozbrojených milícií vrátane radikálnej organizácie Daeš. Malý stredomorský ostrov Malta je vzdialený asi 500 kilometrov severne od líbyjského pobrežia. 

Únoscovia líbyjského lietadla začali na Malte prepúšťať pasažierov

Únoscovia začali prepúšťať cestujúcich z líbyjského lietadla, ktoré dnes predpoludním pristálo na Malte. V prvej skupine boli ženy a deti. Maltská televízia odvysielala zábery, na ktorých je vidieť, ako pasažieri schádzajú zo schodov z lietadla. Totožnosť únoscov, ani ich požiadavky podľa dostupných informácií stále nie sú známe.