Sliač 9. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)

Medzinárodné letecké dni SIAF sa budú konať v dňoch 26. a 27. augusta
Jedným z vrcholov tohtoročných Medzinárodných leteckých dní (MLD) SIAF, ktoré sa budú konať v dňoch 26. a 27. augusta, je sedem lietadiel a pilotov akrobatickej skupiny Al Fursan, čo v preklade znamená „rytieri“.
Na snímke letecká akrobatická skupina Al Fursan zo Spojených arabských emirátov

Ide o sedemčlennú akrobatickú skupinu zo Spojených arabských emirátov (SAE), pričom číslo sedem reprezentuje počet autonómnych emirátov, ktoré tvoria „perlu arabského sveta“. Okrem toho, že majstri leteckého remesla predvedú počas svojej šou 20 manévrov, vymaľujú sliačske nebo dymovými efektmi vo farbách vlajky svojej krajiny.
„Svoje kvality skupina potvrdzuje na mnohých svetoznámych leteckých šou. O pilotoch je známe, že pred svojím prvým verejným vystúpením absolvovali niekoľkomesačný tréning pod dohľadom talianskej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori na ich domovskej základni Rivolto v Taliansku. Aj vďaka nim dnes môžu rytieri ponúkať na leteckých podujatiach koncert svojho pilotného majstrovstva, tímovo perfektne zladenú ukážku plnú rýchlych obratov, prvkov skupinovej akrobacie, no zároveň s dôrazom na letovú i divácku bezpečnosť,“ uviedol Ivan Hůlek, výkonný riaditeľ MLD SIAF 2017.
Návštevníci na letisku Sliač pilotov ľahko rozpoznajú. Kombinácia zlato-čiernej farby predstavuje symbol piesočnatých púští a bohatých zásob ropy pod ich povrchom. Zástupcovia akrobatickej skupiny Al Fursan navštívili v závere júna Leteckú základňu Sliač, aby sa presvedčili, že je na ich príchod všetko pripravené.
„Na obhliadku letiska prišiel zo Spojených arabských emirátov líder skupiny a dvaja technici. Diskutovali sme s nimi o podrobnostiach potrebných k ich príletu a účasti na SIAF-e. Letecké dni sú po organizačnej stránke veľmi náročné. Okrem samotného vystúpenia nesmieme zabúdať napr. na zabezpečenie logistiky, ubytovania či stravovania pilotov i technického a sprievodného personálu. Al Fursan zosadnú na Leteckej základni Sliač už 20. augusta a odletia posledný augustový deň,“ podotkol Hůlek.
Myšlienka vytvoriť národný tím Al Fursan (rytieri), ktorý by hrdo reprezentoval Vzdušné sily a protivzdušnú obranu Spojených arabských emirátov na leteckých podujatiach doma aj v zahraničí, vznikla v roku 2008. Tím sa podarilo sformovať o dva roky neskôr. Prvé verejné akrobatické vystúpenie predviedli rytieri počas Dubai Airshow 13. novembra 2011 a medzinárodne debutovali v januári 2012 na Bahrain International Airshow. Zaujali precíznosťou, originálnou choreografiou a výbornou synchronizáciou. V tom istom roku sa po prvý raz predstavili aj v Európe na Royal International Air Tattoo vo Fairforde. V dňoch 26. – 27. augusta budú mať na Sliači svoju stredoeurópsku premiéru.