Bratislava 29. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Na Krym v nedeľu prichádza veľká delegácia zo západných krajín vrátane Nemecka a USA. Jej cieľom je zoznámiť sa s miestnou situáciou, informoval riaditeľ výboru pre medzinárodné vzťahy a národnú diplomaciu Jurij Gempel

Ilustračné foto

“Delegácia na Krym pricestuje v nedeľu. V jej zostave je 22 ľudí z Nórska, Belgicka, Holandska, USA a Nemecka. Cieľom návštevy je posilnenie vzťahov po línii národnej diplomacie. Návšteva bude prebiehať až do 6. októbra, “povedal pre Sputnik Gempel.

Okrem toho, podľa jeho slov, sa v rámci návštevy odohrá prezentácia knihy Náš Krym. Jej autorom je riaditeľ organizácie Národná diplomati Nórska, poslanec krajinského parlamentu Hendrik Weber.

“V knihe je veľa objektívnych a pozitívnych materiálov, ktoré sú spojené s Krymským jarom a dynamikou rozvoja polostrova za posledné roky,” zdôraznil Gempel.

Oficiálna časť návštevy, podľa jeho slov, začne návštevou Sevastopoľa, potom sa odohrá viacero verejných podujatí v Simferopole. Zahraniční hostia tiež plánujú navštíviť krymskú federálnu univerzitu Vernadského a medzinárodné detské centrum Artek.

“Naplánované je stretnutie v krymskom parlamente, a tiež návšteva Jevpatoriji a Jalty,” zdôraznil Gempel.

Referendum na Kryme o pripojení k Rusku

Dňa 22. februára 2014 došlo na Ukrajine k prevratu. Parlament Ukrajiny odstránil legitímneho prezidenta Viktora Janukovyča, zmenil ústavu a naplánoval prezidentské voľby na 25. mája. Dňa 23. februára uznesením parlamentu menovali úradujúceho prezidenta Ukrajiny Oleksandra Turčynova.

Dňa 16. marca 2014 sa na Kryme konalo referendum o osude regiónu. Do hlasovacieho lístka zahrnuli dve otázky: “Ste pre znovuzjednotenie Krymu s Ruskom ako subjektu Ruskej federácie?” A “Ste pre obnovenie ústavy Krymskej republiky z roku 1992 a statusu Krymu ako súčasti Ukrajiny?”. Väčšina voličov (96,77%) hlasovala za znovuzjednotenie s Ruskom. Podľa predsedu krymskej referendovej komisie Michaila Malyševa sa referenda zúčastnilo 83,1% občanov.

Dňa 17. marca Najvyššia rada Krymu na základe výsledkov referenda schválila uznesenie o nezávislosti na Ukrajine. Parlament sa tiež obrátil na Ruskú federáciu s návrhom prijatia Krymu do svojej sústavy.

Dňa 18. marca ruský prezident Vladimir Putin, vedenie Krymu a starosta Sevastopoľa podpísali dohodu o začlenení Krymskej republiky a Sevastopoľa do Ruska.

Zmluvu následne schválili dumou a Radou Ruskej federácie (pozn. Dolnej a hornej komory ruského parlamentu).

Dňa 21. marca podpísal prezident Vladimir Putin zákon ratifikujúcu zmluvu o pripojení Krymu a Sevastopoľa k Rusku a federálny ústavný zákon o procedúre ich vstupu do Ruska.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj