Na krok ku vojne na juhozápade Sýrie: Rusko, Sýria, Irán, Izrael

Moskva 19. júna 2018 (HSP/rusvesna/Foto:rusvesna)
 
Michail Orešov na portáli rusvesna publikoval zaujímavú analýzu o pripravovanej ofenzíve sýrskych vládnych vojsk v provinciách Deraa a Kuneitra. Sýrska armáda má doplnené zásoby, zdroje a je pripravená oslobodiť tieto časti Sýrie, ležiace v blízkosti izraelských hraníc z rúk teroristov, podporovaných Izraelom a Jordánskom.

Ilustračné foto

Pred niekoľkými dňami sa sýrski dôstojníci na príkaz legitímnej sýrskej vlády obrátili ku všetkým skupinám teroristov v juhozápadných provinciách Deraa a Kuneitra, s návrhom, aby teroristi  zložili zbrane a odišli do provincie Idlib. Na území sýrskych provincií Deraa a Kuneitra pôsobí niekoľko skupín teroristov, na samej hranici Izraela pôsobia Brigády mučeníkov Jarmuka, ktorí sa netaja svojimi sympatiami k ISIS a úzko v minulosti aj s ISIS spolupracovali.
Tieto bandy sú z troch strán zatisnuté do rohu Sýrie, dostávajú však pomoc z Jordánska a Izraela. Izrael už niekoľko rokov lieči sýrskych teroristov a vrahov vo svojich nemocniciach. Normálny štát, ktorý by dodržiaval normálne medzinárodné zákony by teroristov odovzdával oficiálnym predstaviteľom Sýrie, aby mohli byť teroristi spravodlivo odsúdení. Izrael však nie je normálny štát, teroristov lieči a izraelská polícia a armáda likviduje neozbrojené palestínske obyvateľstvo na okupovaných palestínskych územiach.
Na podporu proizraelských bánd minul Izrael už niekoľko desiatok miliónov šekelov. Na území okupovaných Golanských výšin už Izrael vybudoval vojenskú poľnú nemocnicu, kde ranení teroristi získavajú okamžitú lekársku pomoc, stabilizovaných banditov potom liečia v izraelských nemocniciach.
Sýria má zdokumentované prípady, o tom, že príslušníci izraelských  špeciálnych jednotiek prenikajú na územie Sýrie a zachraňujú ťažko ranených teroristov. Sýrska rozviedka monitoruje spojenie medzi Izraelom a teroristami a má zdokumentované prípady, kedy izraelskí dôstojníci, špecialisti a inštruktori prenikli na územie Sýrie a takisto má zdokumentované prípady, kedy izraelské delostrelectvo spoza hraníc ostreľovalo v súčinnosti s teroristami jednotky sýrskej armády.
Jordánsko a Izrael vrazili ohromné financie a zdroje do teroristov pôsobiacich na juhozápade Sýrie, v blízkosti izraelských a jordánskych hraníc. Izrael financuje lekársku pomoc, spojenie, inštruktorov a výcvik. Jordánsko to isté, pričom dopravuje teroristom aj zbrane a muníciu.
V prípade rozhodnutia sýrskej armády vyčistiť túto oblasť Sýrie od teroristov, možno očakávať zvýšené vojenské  aktivity Izraela a Jordánska. Tieto krajiny už investovali do sýrskeho konfliktu príliš mnoho a sledujú vlastné ciele. Pokiaľ Jordánsko to robí za saudské peniaze, Izrael  to robí za vlastné peniaze, aj keď mnohí tvrdia, že aktivity Izraela financujú USA, v ktorých má izraelská lobby veľmi silnú pozíciu.
Preto je veľmi pravdepodobné, že keď sa začnú bojové akcie na juhozápade Sýrie, Izrael obnoví svoje agresívne činy, podobne ako Američania. Nasledovať môže delostrelecké a letecké bombardovanie, takže tieto faktory musí brať Sýria, Rusko a Irán do úvahy pri plánovaní vojenských operácii na oslobodenie juhozápadnej Sýrie.
Sýria a Izrael sú právne ešte stále od roku 1967 vo vojnovom stave. Izrael ostreľuje sýrske územia a ako dôvod uvádza nepriateľské aktivity Iránu, Sýrie a šiítskych bojových zoskupení.
Sýria má právo rozmiestňovať na svojom území vojenské základne spriatelených štátov a Izrael nemá právo do toho zasahovať. Sýria takisto nezasahuje do práva Izraela určovať kde sa na jeho území majú nachádzať americké vojenské základne. Takže iránski dobrovoľníci, libanonský Hizballáh, šiítski dobrovoľníci z Afganistanu, Pakistanu či Iraku pôsobiaci vo Fatimione a príbuzných šiítskych zoskupeniach, Palestínci z Liwa al Quds, ktorí sú spojenci Sýrie môžu zasahovať na všetkých územiach Sýrie, kde im to legitímna sýrska vláda v Damasku povolí. Rusi sa nachádzajú na sýrskych základniach v Tartuse, Latakii a Hmeimmim.
Sýria sa teda pripravuje k ofenzíve. Na území Sýrie sa rozmiestňujú iránske raketové systémy a tieto raketové systémy dostávajú pod kontrolu územia v blízkosti sýrskych hraníc a dokážu zasahovať ciele aj na izraelskom území. Preto izraelské politické elity vykazujú nervozitu, pretože je v ohrození možnosť Izraela nezákonne okupovať sýrske a palestínske územia. Možno sa približuje aj  doba vytvorenia nezávislého palestínskeho štátu a možno budeme aj svedkami kolosálnych zmien na celom Blízkom východe, ktorý by si už konečne zaslúžil žiť v mieri.
Michail Orešov
 
Príspevok Na krok ku vojne na juhozápade Sýrie: Rusko, Sýria, Irán, Izrael zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)