Košice 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR- František Iván)

Na košickom letisku bude od decembra pôsobiť doškoľovacie stredisko pre pilotov vrtuľníkov Slovak Training Academy (STA). Pre školenia bude využívať aj štyri vlastné americké vrtuľníky Black Hawk
Ilustračné foto

Študenti z celého sveta budú mať k dispozícii spolu 15 vrtuľníkov, vrátane štyroch amerických Sikorsky UH-60 Black Hawk, ako aj špeciálny simulátor. “Výučba bude prebiehať v zmysle európskej legislatívy. Sme radi, že môžeme zabezpečovať teoretickú výučbu pre projekt STA. Aj vďaka tomuto projektu môžeme pokračovať v dlhoročnej tradícii vzdelávania leteckého personálu v Košiciach,” povedal Stanislav Szabo, dekan Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorá na projekte spolupracuje.
Hoci Ministerstvo obrany SR na tomto projekte neparticipuje, riaditeľ STA Juraj Lauš plánuje v blízkej budúcnosti ponúknuť možnosť využitia školiaceho strediska aj slovenskej armáde. Naši vojaci totiž podľa jeho slov absolvovali doteraz školenia vo výcvikových zariadeniach amerických ozbrojených síl.
“Budeme radi, ak ministerstvo obrany využije našu ponuku. Je to veľký projekt, ktorý ocenili aj naši partneri v zahraničí. Sme hrdí na to, že budeme v rámci Európy jediným civilným prevádzkovateľom vrtuľníkov Sikorsky UH-60 Black Hawk a že sa nám projekt STA podarilo zrealizovať,” povedal Lauš.
Výstavba STA vrátane nákupu vrtuľníkov stála niekoľko desiatok miliónov eur a zrealizovala sa bez akejkoľvek pomoci štátu. Za projektom je slovenská spoločnosť MSM GROUP v spolupráci s českou firmou European Air Services.
Vznik školiaceho strediska STA víta aj medzinárodné letisko v Košiciach. “V hre o tento projekt bolo viacero regiónov, preto sme veľmi radi, že naša infraštruktúra bude využitá aj na takéto účely. Je to ďalší dielik do mozaiky, v rámci ktorej rozvíjame Košice ako modernú metropolu letectva na východnom Slovensku,” povedal výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Košice Michael Tmej.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.