Košice 16. augusta 2018 (HSP/Foto:Foto: Dominik Béreš – Košice-Západ)
 
V najväčšej košickej časti Západ sa v sobotu 8. septembra stretne elita kategórie Strongman, ktorá sa počas niekoľkých euroligových kôl v okolitých štátoch dostala na vrchol rebríčka európskej siláckej asociácie. Tí najlepší práve v Košiciach, pred OC Galéria zabojujú vo finálových disciplínach o titul majstrov Európy v tejto celosvetovo divácky atraktívnej súťaži.

Na snímke plagát podujatia

„Dvíhanie viac ako 100 až 200 kíl vážiacich predmetov – kamenných gúľ, betónových kufrov, zdvih a priťahovanie áut, či vykladanie drevenej klady nad hlavu na čas a počet zdvihov a prekvapenie v podobe prekážkovej disciplíny vo fontáne, to sú len niektoré z disciplín, ktoré diváci uvidia naživo na námestí pred obchodným centrom na Terase“, uviedla spoluorganizátorka majstrovstiev, Janka Kordiaková, známa aj ako Fitness Olympia Sports USA, ktorá má so „strongmenmi“ bohaté skúsenosti z minulých rokov.
Garantom súťaže je Slovenská asociácia silných mužov (SASIM), ktorá ako jediná má zastúpenie v medzinárodnej federácii silákov (IFSA) a prostredníctvom nej sa do Košíc po prvýkrát podarilo dostať Majstrovstvá Európy v pároch, čo je pre divákov ešte atraktívnejšie podujatie. Ako informoval  Milan Gabrhel, prezident asociácie: „Cieľom súťaže je rozšíriť Slovenskú reprezentáciu silných mužov a žien a divákom priniesť netradičný športový zážitok. Súťaž je určená pre všetky vekové kategórie silákov a siláčiek a najmä pre fanúšikov silových športov. Počas samotných majstrovstiev víťazi (páry) v jednotlivých disciplínach budú ocenení finančnými a vecnými cenami, zároveň za výkony v jednotlivých disciplínach pretekári získavajú body a súťažiaci s najvyšším počtom sa stanú celkovými víťazmi s titulom Majstrovského páru Európy v kategórií Strongman & Strongwomen“.

Na snímke účastníci podujatia

Do Košíc pricestujú pretekári z okolitých krajín, najmä z Rakúska, Poľska, Ukrajiny, Českej republiky a samozrejme tešiť sa môžeme na reprezentantov Slovenska. Medzi ženami je favoritkou východniarka Jana Vašková, ktorá sa pýši titulom 4. najsilnejšej ženy sveta z posledných Majstrovstiev sveta v USA. Za jej najväčšiu konkurentku pasujú českú reprezentantku a majsterku Európy Martinu Dostálovú, ktorá drží svetový rekord v ťahaní 8 tonového kamióna (20 metrov za 20 sekúnd). Martina je zároveň držiteľkou striebornej medaily Strongman Afrika. Za mužskú časť Slovákov možno spomenúť bratislavského siláka Františka Piroša, ktorý na Majstrovstvách sveta v dvíhaní klady v Litve získal 4. miesto a je nositeľom Slovenského rekordu v tejto disciplíne (200kg).
Tradíciou pri takýchto siláckych podujatiach sú aj obľúbené detské i laické súťaže. „Už deň pred hlavnou súťažou, v piatok 7. septembra budeme pred Galériou celodenne organizovať „silácke“ disciplíny pre deti a rodiny, tzv. Kinder Silák. Od 10. hodiny najprv pre deti základných a materských škôl a poobede pre širokú detskú verejnosť. Malí návštevníci piatkového popoludnia sa okrem zábavných siláckych súťaží môžu tešiť na vystúpenia hudobných i tanečných telies, tvorivé dielne či obľúbené atrakcie ako skákacie hrady, maskoti, fitness ukážky či pódiový program Usmievanky, Zvedavka a záver dňa s krátkou exhibíciou Jany Vaškovej. Aj počas hlavnej súťaže silákov, v sobotu 8. septembra si prídu na svoje odvážlivci z radov verejnosti. Im dáme možnosť vyskúšať si jednotlivé disciplíny, vyfotografovať sa počas tréningov so strongmanmi či vychutnať si pódiový program napríklad s Braňom Mojsejom ml. & Protection. Podrobný program nájdu záujemcovia na www.kosicezapad.sk“, doplnil za MČ Košice-Západ vedúci odd.kultúry a športu, Dominik Béreš.
Hlavnými organizátormi majstrovstiev sú MČ Košice-Západ a Umenie žiť Janky Kordiakovej. Podujatie sa koná pod záštitou viceprimátora mesta Košice Martina Petruška a starostu košického Západu Jána Jakubova.
Kontakty pre bližšie informácie:
Janka Kordiaková (jankakordiak@gmail.com; 0905 602 055)
Za MČ Košice-Západ Dominik Béreš  (beres@kosicezapad.sk; 0908 592 166)
Redakciu informoval PhDr. Dominik Béreš – vedúci odd. kultúry / head of culture departement
 
Príspevok Na košickej Terase si to rozdajú ťažké váhy – najsilnejší muži a ženy Európy zobrazený najskôr Hlavné správy.