Varšava 14. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Christian Charisius)
 
Organizátori konferencie OBSE o dodržiavaní ľudských práv a slobody slova a médií, ktorá sa koná vo Varšave, prerušili vystúpenie ruského novinára reprezentujúceho Krym a ostatným siedmym členom ruskej delegácie vôbec nedovolili vystúpiť.

Ilustračné foto

Informoval o tom generálny riaditeľ Krymsko-Tatárskej televíznej stanice „Millet“ Ervín Musajev, ktorý práve hovoril o situácii v médiách na krymskom polostrove. Organizátori mu jednoducho vypli mikrofón a požiadali, aby opustil pódium.
Musajev pre kolegov novinárov zdôraznil: „Toto je skutočná „sloboda slova a médií“, podľa európskych a zaoceánskych kolegov. Dnešnou témou konferencie je situácia v médiách na Kryme. Umožnili vyjadriť svoju mienku všetkým, práve okrem nás, obyvateľov Krymu. Všetci asi poznajú situáciu na polostrove lepšie, ako my, jeho obyvatelia. Rozhodujú, takpovediac, „o nás bez nás“. Hovoria o situácii na Kryme, ale nedovolili vystúpiť práve predstaviteľom Krymu. Je to nonsens a marazmus,“ podčiarkol.
Konferencia OBSE o dodržiavaní ľudských práv a slobody slova a médií sa koná vo Varšave v dňoch 10. – 21. septembra. Začala sa akciou na podporu ukrajinského špióna Sencova, ktorého zatkli ruské bezpečnostné služby. Delegácia USA hneď v úvode požiadala, aby Rusko oslobodilo Sencova a všetkých ostatných „politických väzňov“. Keďže jednou z prvých tém konferencie bola situácia v médiách na Kryme, chceli vystúpiť aj novinári z Krymu. Mali smolu…
Na pódium sa dostal iba krymsko-tatársky novinár Ervín Musajev, ale na žiadosť predstaviteľov Ukrajiny, Kanady a Rakúska mu prakticky hneď vypli mikrofón a vypoklonkovali ho z pódia. Musajev dokázal sa iba predstaviť a informovať, ktorú krajinu reprezentuje. Stihol povedať iba „Republika Krym, Rusko“ a hneď mu vypli mikrofón…
„Potom mi vysvetlili, že moje vystúpenie bolo zrušené, pretože údajne reprezentujem „neexistujúci subjekt Ruska“. Ale Krym je to existujúci subjekt Ruska! Ostatným siedmym členom našej delegácie, novinárom a predstaviteľom občianskych organizácií, vôbec nedovolili vystúpiť,“ vysvetlil Ervín Musajev.
Na konferencii OBSE sa taktiež rokuje o dodržiavaní ľudských práv, demokracie, boji proti rasizmu a diskriminácii. Krymskí novinári sa na vlastnej koži presvedčili, ako veci stoja s  ľudskými právami, slobodou slova a médií, demokraciou a bojom proti diskriminácie podľa predstáv európskych a zaoceánskych „demokratov“.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Na konferencii OBSE o slobode slova na Kryme vo Varšave neumožnili vystúpiť ani jednému predstaviteľovi Krymu zobrazený najskôr Hlavné správy.